NASA, üç asteroitin dünyanın yakınından geçtiğini açıkladı

NASA, gökdelen büyüklüğünde üç asteroitin yörüngelerinin değişmesi halinde dünyaya çarpabileceğini açıkladı.

Yayınlanma: 01.03.2023 - 14:16
NASA, üç asteroitin dünyanın yakınından geçtiğini açıkladı
Abone Ol google-news

NASA, bu hafta 2012 DK31, 2006 BE55 ve 2021 QW adlı üç dev asteroitin "dünyanın yakınından geçtiğini ve yörüngelerinde bir değişiklik olması halinde dünyaya çarpma potansiyellerinin yüksek olduğunu" duyurdu.

Asteroitlerin yaklaşık 137 metre genişliğinde ve 40 katlı bir gökdelenin boyu kadar olduğu düşünülürken, ilk asteroitin Pazartesi günü "dünyanın yakınından geçmekte olduğu ve hala NASA'nın görüş alanında" olduğu belirtildi.

Daily Star'ın aktardığına göre ikinci asteroitin dün gece "dünyaya yaklaşmaya başladığı" ifade edilirken, üçüncü asteroitin ise Cuma günü "dünyaya yaklaşacağı ve yaklaşık 3,3 milyon mil uzakta uçacağı" kaydedildi.

Bu tür asteroitlerin, "4-5 yılda bir dünyanın yakınından geçtiği" aktarıldı.

"HER 50-100 YILDA BİR ÇARPIYOR"

Avrupa Uzay Ajansı'ndan Richard Moissl, olaya ilişkin şunları söyledi:

"Çelyabinsk meteoru büyüklüğündeki asteroidler, Dünya'ya kabaca her 50-100 yılda bir çarpıyor. Hava patlamaları ya da benzer olayların yol açtığı yaralanmalar, insanların yaklaşan çarpışma ve bunun öngörülen etkileri konusunda bilgilendirilmeleri halinde önlenebilir. Yerel yetkililer önceden uyarıda bulunarak halka pencerelerden ve camlardan uzak durmalarını tavsiye edebilirler. Yeni teleskopik araştırmalar güneşin parıltısına göğüs geriyor ve alacakaranlıkta güneşe doğru asteroit arıyor. Bu araştırmalar, Dünya'nın iç kısımlarında daha önce keşfedilmemiş birçok asteroit bulmuştur."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler