Netanyahu ateşkese 'hayır' dedi, yeni saldırı emri verdi: Hamas, Türkiye'den garantörlük talep etti

Hamas'ın ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktığını belirten Netanyahu, Refah bölgesine saldırı hazırlığı için orduya emir verdiklerini açıkladı. Netanyahu'nun saldırı emri açıklamasının ardından Hamas, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülke ve kuruluşlardan garantörlük talebinde bulundu.

Yayınlanma: 07.02.2024 - 21:24
Netanyahu ateşkese 'hayır' dedi, yeni saldırı emri verdi: Hamas, Türkiye'den garantörlük talep etti
Abone Ol google-news

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail ve Hamas arasında dolaylı şekilde devam eden müzakere sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Tel Aviv yönetiminin Hamas'ın esir takasına ilişkin planını reddedebileceğini ima eden Gallant, "Hamas'ın (esir takası ve ateşkes müzakerelerine ilişkin) cevabı İsrail'in reddedeceği şekilde formüle edilmişti" dedi.

Gallant, Hamas'ın ateşkes ve esir takası müzakerelerine ilişkin pozisyonunun "savaşın" devam etmesine ve İsrail ordu birliklerinin yakın zamanda Gazze'nin başka bölgelerine sevk edilmesine sebep olacağını iddia etti.

ATEŞKESE 'RET' YANITI

Hamas'ın ateşkes önerisine karşı çıkan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah bölgesine saldırı hazırlığı için orduya emir verdiklerini açıkladı.

HAMAS'TAN 'GARANTÖRLÜK' AÇIKLAMASI

Öte yandan Hamas, Gazze'de ateşkes için sundukları teklifte Türkiye, Mısır, Katar, Rusya ve BM'nin her türlü anlaşmada garantör olmalarını talep ettiklerini açıkladı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler