Son dakika: İngiltere Başbakanı Sunak İsrail'de

İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze'ye yönelik saldırılarına devam ederken İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail'in Tel Aviv kentine geldi.

Yayınlanma: 19.10.2023 - 10:01
Son dakika: İngiltere Başbakanı Sunak İsrail'de
Abone Ol google-news

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşmek üzere İsrail'in Tel Aviv kentine geldi. 

Tel Aviv'e inişinin ardından gazetecilere demeç veren Sunak, "Her şeyden önce İsrail halkıyla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek için buradayım. Tarifsiz, korkunç bir terör eylemine maruz kaldınız ve bilmenizi isterim ki Birleşik Krallık ve ben sizin yanınızdayız" dedi.

Gazze'deki Al Ahli Baptist Hastanesi'nde gerçekleşen ve yüzlerce Filistinlinin ölümüne yol açan saldırının "bölgedeki ve dünyanın dört bir yanındaki liderlerin çatışmaların daha da tehlikeli bir şekilde tırmanmasını önlemek üzere bir araya gelmeleri için bir dönüm noktası" olması gerektiğini söyleyen Sunak, İngiltere'nin "bu çabada ön saflarda" yer alacağı sözünü verdi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara tarafından yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile görüşmelerde bulunacağı belirtilen Sunak'ın, İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı başlattığı karşı saldırının tırmanışa geçtiği bir dönemde Ortadoğu liderlerine 'çok fazla hayat kaybedildiğini' söyleyerek İsrail'de ve Filistin bölgesinde yaşanan can kayıpları için taziyelerini paylaşacağı ve gerilimin daha da tırmanmaması için uyarıda bulunacağı belirtildi.

Başbakanlık Ofisi sözcüsü, İsrail'e yönelik saldırıdan bu yana en az yedi İngiliz vatandaşının öldürüldüğünü ve en az dokuzunun da hala kayıp olduğunu söyledi.

Açıklamada ayrıca, Sunak'ın ziyaretinin yanı sıra, geçen hafta İsrail'i ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly'nin de önümüzdeki üç gün içinde Mısır, Türkiye ve Katar'a giderek çatışmayı görüşeceği ve barışçıl bir çözüm arayışında bulunacağı belirtildi.

BAŞBAKANLIK OFİSİ: "BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM ETME..."

İngiltere Başbakanlık Ofisi, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un görüştüğünü açıkladı.

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan ve Cumhurbaşkanı Herzog, bölgede şiddetin daha fazla tırmanmasından kaçınılması gerektiğini vurguladılar. Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamada bu amaçla birlikte çalışmaya devam etme konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Sunak'ın Herzog ile çatışmalarda rehin alınan İngiliz vatandaşlarının serbest bırakılması için çalışmaya devam etme konusunda da anlaştığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI HERZOG, BBC'Yİ 'GERÇEKLERİ ÇARPITTIĞI' İDDİASIYLA ELEŞTİRDİ

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Sunak ile görüşmesinde BBC’nin haberciliği konusunu gündeme getirdi. Tepki olarak sadece başını sallayıp gülen Sunak,  sessizliğini korudu.

BBC'nin Hamas'ı terör örgütü olarak tanımlamadığına ilişkin konuşan Herzog, "BBC'nin Hamas'ı tanımlama şeklinin gerçeklerin çarpıtılması olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın en kötü terör örgütlerinden biriyle karşı karşıyayız ve biliyorum ki sizin ve bizimki gibi modern demokrasilerde müdahale edemezsiniz, ancak BBC'nin belli bir bağlantısı olduğu ve Britanya olarak bilindiği için hepsi bu. Dünya çapında bir haykırış olması lazım ki düzeltme olsun, Hamas terör örgütü olarak tanımlansın" dedi.

Buna karşılık olarak Sunak, "Yaşanılan, terör örgütü Hamas tarafından gerçekleştirilen bir terör eylemi olarak adlandırmalıyız" şeklinde yanıt vererek Filistinlilerin "Hamas'ın yaptıklarının kurbanı" olduğunu öne sürdü.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler