Üç ülkeden Rusya-Kuzey Kore işbirliğine tepki

ABD, Avustralya ve Japonya'nın savunma bakanları, Rusya ile Kuzey Kore arasında silah alışverişi dahil olmak üzere artan askeri işbirliğine tepki gösterdi.

Yayınlanma: 04.05.2024 - 15:18
Üç ülkeden Rusya-Kuzey Kore işbirliğine tepki
Abone Ol google-news

Yonhap'taki habere göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Avustralya Savunma Bakanı Richard Donald Marles ve Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, ABD'nin Hawaii eyaletinde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, üç bakanın, Rusya ile Kuzey Kore arasında silah alışverişi dahil olmak üzere artan askeri işbirliğine tepki gösterdiği aktarıldı.

Rusya'nın Kuzey Kore'den balistik füze satın almasının ve bunları Ukrayna'da kullanmasının Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğine işaret edilen açıklamada, Pyongyang yönetiminin de aralıksız şekilde silah geliştirmesinden endişe duyulduğu vurgulandı.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze gelişiminden derin endişe duyulduğu belirtilerek, Pyongyang yönetiminin kıtalar arası balistik füze ve balistik füze teknolojisinin kullanıldığı diğer denemeleri kınandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon