Umman açıklarındaki gemiye silahlı baskın: İzmir'e petrol getiriyordu

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu, Yunanistan merkezli Empire Navigation firmasına ait St. Nicholas adlı gemiyle irtibatın Umman açıklarında kesildiğini açıkladı. Geminin, Irak'tan İzmir'e petrol getirdiği bildirildi.

Yayınlanma: 11.01.2024 - 14:13
Umman açıklarındaki gemiye silahlı baskın: İzmir'e petrol getiriyordu
Abone Ol google-news

İngiliz deniz güvenlik firması Ambrey ve Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) kurumu, Yunanistan merkezli petrol tankerinin işletmecisi Empire Navigation'a ait olan Saint Nicholas adlı gemi ile irtibatın Umman kıyılarının yaklaşık 50 deniz mili açıklarında kesildiğini açıkladı. 

Silahlı dört ila beş kişinin bindiği yönünde ihbar aldıklarını açıklayan UKMTO, silahlı kişilerin askeri tipte siyah üniformalar giydiği ve siyah maskeler taktığı bilgisini paylaştı. 

UKMTO, silahlı kişilerin binmesinin ardından geminin İran karasularına doğru istikametini değiştirdiğini ve gemiyle iletişimin koptuğunu belirtti.

Reuters'ta yer alan habere göre, Ambrey, daha önce "yaptırıma tabi" İran petrolünü taşıdığı için ceza aldığını, ardından ABD tarafından tankere el konulduğunu bildirdi. Ambrey, Marshall Adaları bandıralı ham petrol tankerinin İran'ın Cask liman kentine doğru ilerlediğini aktardı.

İZMİR'E PETROL GETİRİYORDU

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSEG) verilerine göre, Irak'ın Basra limanından yük alan geminin, İzmir'in Aliağa limanına gidiyordu. 

Reuters'ta yer alan haberde, petrol tankerinde 19 mürettebat olduğu ve Irak'tan İzmir'e petrol getirdiği ifade edildi.

"GEMİDE TÜRK MÜRETTEBAT BULUNMAMAKTA"

Konuyla ilgili Tüpraş "Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir" açıklamasında bulundu.

Tüpraş'ın açıklamasının tamammı şu şekilde:

"Yunan armatör firması Empire Navigation’a ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi ile olan iletişim Umman açıklarında 11 Ocak 2024 saat 06:30 dolaylarında kesilmiştir. Söz konusu gemi, Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın aldığımız ve Basra Limanı’ndan rafinerimize ulaştırılmak üzere yola çıkan yaklaşık 140 bin ton ham petrol taşımaktadır. Tüm rafineri operasyonlarımız planlandığı şekilde devam etmekte olup, olayın rafineri operasyonlarımıza bir etkisi bulunmamaktadır.

Gemide Türk mürettebat bulunmamakta olup, konunun takibi ulusal ve uluslararası yetkililerle iş birliği halinde sürmektedir."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler