Venezuela Parlamentosu, muhalefetin yaptığı ön seçimlerin "hileli" olduğunu iddia etti

Venezuela Parlamentosu, ülkede 2024'ün ilk yarısında düzenlenmesi beklenen devlet başkanı seçimleri öncesinde muhalefet partilerince 22 Ekim'de yapılan ön seçimlerin "hileli" olduğunu öne sürdü.

Yayınlanma: 25.10.2023 - 07:23
Venezuela Parlamentosu, muhalefetin yaptığı ön seçimlerin
Abone Ol google-news

Ulusal Meclis (AN) Başkanı Jorge Rodriguez, açıklamasında, kullanılan oy sayısıyla tespit ettikleri rakamlar arasında çelişki olduğunu savunarak, ön seçimlere hile karıştığını söyledi.

Ön seçimde toplam 598 bin 350 oyun kullanıldığını belirlediklerini dile getiren Rodriguez, buna karşın Ulusal Birincil Komisyonu'nun (CNP), katılımı 3 katından fazla gösterdiğini iddia etti.

Rodriguez, seçim merkezlerinde kurulan oy sandıklarının maksimum kapasitesinin 860 bin olduğunu vurgulayarak, "Ön seçimlerde 2,5 milyon Venezuelalının oy kullandığını öne sürüyorlar, bu imkansız bir barbarlıktır. Bunu sürdürmenin hiçbir anlamı yok, bu sayıyı devam ettirmenin hiçbir yolu yok" ifadelerini kullandı.

Muhalefet ile Barbados Adası'nda imzalanan anlaşmayı hatırlatan Rodrgiuez, doğrulama komisyonuyla "derhal" bir toplantı talebinde bulunacaklarını ve usulsüzlükleri anlatacaklarını belirtti.

MUHALEFET SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Ön seçimlerde herhangi bir usulsüzlük yapılmadığını söyleyen muhalefetin adayı Maria Corina Machado ise iktidar partisi sempatizanlarının da sandığa katılım gösterdiğini kaydetti.

Machado, "Tamamen sivil bir katılım sağlandı ve hiçbir şiddet olayı yaşanmadı. Kimi kandırdıklarını sanıyorlar? Kendi taraftarlarını bile aldatmıyorlar mı?" değerlendirmesinde bulundu.

CNP'den yapılan açıklamaya göre, şu ana kadar oyların yüzde 35'i sayıldı.

10 muhalif adayın katıldığı ön seçimde, hakkında 15 yıl siyasi yasak kararı bulunan Machado, sayılan oyların yüzde 92'sini aldı.

Muhalif aday Machado'nun ön seçimi kazanması halinde, 2024'te yapılacak devlet başkanı seçimlerine katılıp katılmayacağı ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Bölge basınına göre, Machado'nun seçimleri kazandığı ve Nicolas Maduro hükümetine karşı en güçlü muhalif konumuna yükseldiği yönde değerlendirme yapılıyor.

15 YIL SiYASi YASAK

Venezuela Mali İşler Genel Müdürlüğü soruşturma kapsamında, Machado'nun, Venezuela'nın kamu etiğini, idari ahlakını, hukukun üstünlüğünü, barış ve egemenliğini ihlal ettiğine karar vererek, muhalif adaya 15 yıl siyasi yasak getirmişti.

Venezuela hükümeti ile muhalefet arasında 11 ay önce ara verilen diyaloğun yeniden başlamasının ardından taraflar, 18 Ekim'de, seçimlerin 2024'ün ilk yarısında yapılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

ABD yönetimi ise Venezuela'da hükümetin muhalefet ile seçimlerin 2024'te yapılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından ülkenin petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik uyguladığı bazı yaptırımları askıya almıştı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler