Yahudilerin zorunlu askerlik protestosuna polis müdahalesi

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te askere alma bürosu önünde zorunlu askerlik karşıtı protesto düzenleyen Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilere müdahale etti.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 17:22
Yahudilerin zorunlu askerlik protestosuna polis müdahalesi
Abone Ol google-news

İsrail polisi, zorunlu askerliği protesto eden Haredi Yahudilerine müdahale etti

Sosyal medyada, Torah Judaism adlı kullanıcının X hesabından konuyla ilgili açıklama ve görüntü paylaşıldı.

Görüntülerde İsrail güçlerinin, giydikleri siyah kıyafet ve saçlarının favori kısımlarını uzatmalarıyla dikkati çeken Yahudilerin protestosuna sert bir şekilde müdahale ettiği görülüyor.

Paylaşımda "Anti-Siyonist Yahudiler, Kudüs'ün Raşi Caddesi'ndeki İsrail Silahlı Kuvvetleri askere alma bürosunun girişinde Siyonist orduyu protesto ederken, İsrail polisi, Yahudilere vahşice müdahale etti" ifadelerine yer verildi.

"İsrail ordusunun, Tevrat'ın ve Yahudiliğin düşmanı" olduğu kaydedilen paylaşımda, "İsrail, Yahudilerin ülkesi değil" denildi.

İsrail'de silah taşıyabilecek her kadın ve erkek vatandaşın savaşa katılma yükümlülüğü söz konusu. Hatta yurt dışında yaşayan İsrailliler de bu yükümlülükten muaf değil. Yahudi dindarlardan askerlik hizmetine dahil edilmeyen bir kesim var, bu da ülkede sürekli tartışma konusu oluyor.

Büyük çoğunluğu dini gerekçelerle askere gitmeyi reddeden Harediler, 9 milyon civarındaki İsrail, nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler