ÖSYM'nin zam yapmaması sınavları 'olumsuz' etkilermiş

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, ÖSYM’nin sınav ücretlerini Meclis gündemine taşıdı ve TBMM Başkanlığı’na konuya ilişkin soru önergesi verdi. Sarı, olumsuz ekonomik koşulları örnek göstererek “Sınav ücretlerine zam yapılmaması söz konusu olacak mıdır” sorusunu yöneltti. Önergeye ÖSYM’den verilen yanıtta “KPSS ve YKS sınavlarının kurum için en maliyetli sınavlar olduğu” belirtildi.

Yayınlanma: 25.01.2024 - 03:00
ÖSYM'nin zam yapmaması sınavları 'olumsuz' etkilermiş
Abone Ol google-news

ÖSYM’nin sınav ücretlerinden kâr etmediği ve giderleri karşılayamadığı için 2022 ve 2023’te Hazine yardımı aldığı aktarılan yazıda, “Türkiye genelindeki büyük bir organizasyonu sorunsuz yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu finansmanı adaylardan topladığı sınav başvuru ücretleriyle sağlayan başkanlığımız, sınırlı kaynaklarla bu işi yürütmektedir. Sınav başvuru ücretlerinin daha düşük belirlenmesi, sınav güvenliği, görevli sayısı, soru oluşturma ve bilişim teknolojileri kapsamında kısıtlamayı gerektirecektir ki bu durum, sınavların güvenliğini ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir” denildi. 

‘EĞİTİM ANAYASAL HAK’

Bu yanıtı değerlendiren Sarı, “Borç ve işsizlik kıskacındaki gençler bir de sınav ücretiyle cezalandırılıyor. ÖSYM, 2024’te yapılacak ilk YÖKDİL/1 sınavının giriş ücretini 490 TL olarak açıkladı. Yani yüzde 164 zam yaptı. YKS sınavının ücretlerine henüz zam gelmedi. Ama bu oranda zam yapalırsa en az 650 TL olur. Eğitim hakkı anayasal bir haktır. Sınav ücretleri kaldırılmalı. AKP iktidarının ‘her yükü vatandaşın sırtına yükleme anlayışı’ ÖSYM’ye de sirayet etmiş” dedi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon