Araç sahipleri dikkat! Araç muayene ücretlerine dev zam yolda!

Araç muayenesi yaptırmayan milyonlarca yurttaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Hâlâ araç muayenesi yaptırmadıysanız dikkat. TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından rekor bir zam yapılacağı iddia edildi.

Yayınlanma: 14.10.2023 - 16:31
Araç sahipleri dikkat! Araç muayene ücretlerine dev zam yolda!
Abone Ol google-news

Hemen hemen her gün gelen zam haberlerine bir yenisi daha eklendi. Yeni yılla beraber araç muayene ücretlerine rekor bir zam yapılacağı iddia edildi.

Araç muayene ücreti her yıl TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna bildiriliyor. Her aracın muayene ücreti türüne göre farklılık gösterirken yılbaşından hemen sonra yapılacak zam oranı da basına sızdı.

ARAÇ MUAYENESİ YASAL BİR ZORUNLULUKTUR

Hem araçların hem insanların hem de hayvanların güvenliği açısından önem taşıyan araç muayenesi, trafik akışı içerisinde oluşabilecek riskli durumlara karşı güvence altında olunmasını sağlıyor. Can ve mal güvenliğinin korunabilmesi için araçların düzenli olarak kontrol edilmesi yasal bir zorunluluk.

Araç muayene ücreti 2023 yılı itibariyle güncellendi. Egzoz muayene ücreti ile TÜVTÜRK araç muayene ücretinde 2023 yılı itibarıyla yüzde 61,5 oranında artış oldu.

TÜVTÜRK muayene ücreti araç çeşidine bağlı olarak değişmektedir. 2023 yılı için motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör ücreti 575,84 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork ise 1.130,44 TL olarak belirlendi. Otobüs, kamyon, tanker ve çekici için TÜVTÜRK muayene ücretleri 1.528,10 TL oldu.

TÜVTÜRK MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

2023 muayene ücretinde yüzde 61,5 oranındaki artış ile birlikte değişikliğe gidildi. Araç çeşidine bağlı olarak taşıtlar belirli gruplara ayrılmakta. Araç çeşidine bağlı olarak araç muayene ücretleri farklılaşıyor Söz konusu araç muayene ücretlerine egzoz emisyon ölçüm bedeli dahil değil. 2023 yılı için egzoz muayene ücretleri 2023 yılı için KDV dahil 177 TL olarak belirlendi.

Egzoz emisyon ölçüm bedeli de araç türüne bağlı olarak değişiyor. Araç egzoz muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında hem nakit olarak hem de banka veya kredi kartı ile ödenebiliyor. Otomobil muayene ücreti randevu esnasında alınmıyor. İşlem esnasında ödeme yapılabiliyor.

OTOMOBİL MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

Araç sürücülerinin, araçların, hayvanların ve insanların can ve mal güvenliği açısından çok önemli olan araç muayenesi ile araç donanımları kontrol edilerek, eksiklikler gideriliyor. Olası kazaların ve kayıpların önüne geçilebilen otomobil muayenesi tüm otomobil sahiplerinin yaptırmaları gereken zorunlu bir işlemdir.

Otomobil araç muayene ücreti 2023 yılı için 1.130,44 TL olarak belirllendi. Herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması adına araç sahiplerinin düzenli olarak otomobil muayenelerini yaptırmaları gerekiyor.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİNE REKOR ZAM YOLDA

Dünya gazetesinden Naki Bakır'ın köşesinde aktardığına göre, araç muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapılacağını söyledi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

“Her yıl ekim ayı sonu itibarıyla yurtiçi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) son on iki aylık ortalamasında bir önceki on iki aylık dönemin ortalamasına göre meydana gelen artış, izleyen yılda uygulanacak yeniden değerleme oranını veriyor.

2024 başında çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretlere uygulanacak yeniden değerleme oranı, 3 Kasım’da Ekim 2023 enflasyon verileri açıklandığında netleşecek. Yİ-ÜFE’nin eylül sonu itibarıyla düzeyi, yılbaşından geçerli olacak yeniden değerleme oranının yüzde 60 dolayında olacağını gösteriyor. Buna göre gelecek yıl çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretler 2023’teki kadar olmasa da yine yüksek oranda artacak.

Ekimde aylık yüzde 5’in üzerindeki üretici fiyat artışı olasılığında ise yeniden değerlemeyi veren on iki aylık ortalamalara göre Yİ-ÜFE artışı bunun da üzerinde gelecek ve Cumhurbaşkanı yetkili olduğu alanlarda indirim-artırım yetkisini kullanmazsa 2024 başında ilgili kalemlerdeki yükümlülükler bu oranda artırılacak.

Yüksek yeniden değerleme oranı ile vergi ve cezaların yüksek oranda artırılması, aynı zamanda 2023 yılındaki yüksek enflasyonunun özellikle dar ve sabit gelirler üzerindeki erozyonunu 2024’e de taşımak anlamına geliyor.”

 


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler