Araç sahipleri dikkat! Araç muayene ücretlerine zam geliyor mu? TÜVTÜRK açıkladı...

Araç muayenesi yaptırmayan milyonlarca yurttaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Araç muayene ücretlerine zam geliyor mu? TÜVTÜRK açıkladı...

Yayınlanma: 24.10.2023 - 18:31
Araç sahipleri dikkat! Araç muayene ücretlerine zam geliyor mu? TÜVTÜRK açıkladı...
Abone Ol google-news

Araç muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapılacağı iddia edilmişti. TÜVTÜRK’ün araç muayane ücretlerine zam yapacağı yönündeki iddiaya firmadan açıklama geldi.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamaya göre:

Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan, TÜVTÜRK’ün araç muayane ücretlerine zam yapacağı yönündeki asılsız haberler üzerine açıklama gereği doğmuştur. 

Araç muayene ücretleri (KDV Hariç olarak) her yıl Ekim ayı sonunda açıklanan yeniden değerleme artış oranlarına bağlı olarak Karayolları Trafik Kanunun 35’inci maddesi uyarınca kanunla belirlenmektedir. 

1.1.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, araç muayene ücretleri araç sınıflarına göre; Traktör ve Motosikletler için KDV hariç 488 TL, Otomobil, Minibüs, Kamyonet vb. hafif vasıtalar için KDV hariç 958 TL, - Otobüs, Kamyon, Çekici vb. ağır vasıtalar araçlar için KDV hariç 1.295 TL, olarak belirlenmiştir. Belirtilen ücretlerin %50’si ile tahsil edilen KDV ve gecikme ücretlerinin tamamı doğrudan Hazine ve Maliye Bakanlığına aktarılmaktadır. 

TÜVTÜRK’ün yukarıda belirtilen araç muayene ücretlerinin belirlenmesi konusunda hiçbir yetkisi yoktur. 2024 yılı için geçerli olacak araç muayene ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca belirlenecek yeniden değerleme oranı doğrultusunda düzenlenecektir. 1 Ocak 2024 tarihine kadar mevcut ücretler geçerliliğini koruyacaktır. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler