Arçelik'in hisselerinde Whirlpool dopingi

AB Komisyonu, Birlik şirket birleşme kuralları çerçevesinde, ABD firması Whirlpool Corporation'ın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki ev aletleri işlemlerinin tek kontrolünün Türkiye'den Arçelik AŞ tarafından devralınmasının onaylandığını açıkladı. Kararın ardından Arçelik hisseleri yaklaşık yüzde 3 yükselerek 153 liraya çıktı.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 14:51
Arçelik'in  hisselerinde Whirlpool dopingi
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Arçelik'in Whirlpool'un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki ev aletleri faaliyetlerini satın almasını onayladı.

Söz konusu işlemin ev aletleri tedarikiyle ilgili olduğuna işaret edilen açıklamada, "Komisyon, özellikle her iki tarafın da faaliyet gösterdiği Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin varlığı göz önünde bulundurulduğunda, işlemin rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varmıştır" ifadesi kullanıldı.

Arçelik, ocak ayında ev aletleri üreticilerinden Whirlpool ile Avrupa'daki üretim, satış ve pazarlama iştiraklerini bünyesine katmak üzere anlaşma imzalamıştı.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri arasında bulunuyor.

AB Komisyonu, bunun için yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme veya satın almaları engelleyebiliyor.

Borsa İstanbul'da işlem gören Arçelik, kararın ardından yaklaşık yüzde 3 yükselerek 153 liraya çıktı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler