ATO Başkanı Gürsel Baran: 'Merkez Bankası kararlarından memnunuz'

ATO Başkanı Gürsel Baran, "Merkez Bankamızın aldığı kararlar ve yayınladığı önlemler, reel sektörün sesinin duyulduğunun göstergesidir ve üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır" dedi.

Yayınlanma: 21.08.2022 - 13:00
ATO Başkanı Gürsel Baran: 'Merkez Bankası kararlarından memnunuz'
Abone Ol google-news

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz indiriminin ardından aldığı önlemlerle bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 30'ların üzerine çıkmayacak şekilde sınırlandırdığını belirterek, yazılı açıklamasında, Merkez Bankasının faiz indiriminin ardından, reel sektörün daha uygun faizlerle ticari krediye erişimi için aldığı tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yüzde 45'leri aşan faizlerin ve krediye erişememenin, reel sektörün hareket kabiliyetini kısıtladığına dikkati çeken Baran, şunları kaydetti:

"ÜYELERİMİZ TARAFINDAN MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR"

"Küresel ekonominin çok sayıda riskle uğraştığı bu dönemde reel sektörümüz için yeni yatırım ve üretim imkanları ortaya çıkıyor. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için iş dünyamızın desteğe ihtiyacı var. Alınan bu önlemlerle ticari faizler Merkez Bankasının politika faiziyle uyumlu hale getirilerek, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamı için reel sektörün önü açıldı. Merkez Bankamızın aldığı kararlar ve yayınladığı önlemler, reel sektörün sesinin duyulduğunun göstergesidir ve üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır." 

"KARARLARIN DEVREYE ALINMASI ÇOK KIYMETLİ"

Baran, söz konusu düzenlemeyle şikayet edilen yüzde 45'leri bulan ticari faiz oranlarının gündemden kalktığını vurguladı.

Bankaların uygulayacakları faizin Merkez Bankasının belirlediği yüzde 13'lük oranla uyumlu seyredeceğini vurgulayan Baran, şu ifadeleri kullandı:

"Reel sektörü destekleyici kararların devreye alınması çok kıymetli. İş dünyamızı destekleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati ve Merkez Bankası Başkanımız Şahap Kavcıoğlu'na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler