BOTAŞ’tan gaz depolarına ilişkin açıklama

BOTAŞ doğal gaz depolarında eksik olduğuna ilişkin bazı haberlerin ardından yazılı açıklama yaptı.

Yayınlanma: 08.10.2022 - 17:02
BOTAŞ’tan gaz depolarına ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) doğal gaz depolarında eksik olduğuna ilişkin bazı haberler sonrası yaptığı açıklamada, "Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi rezervuarlarında 4,6 milyar metreküp depolama gazı bulunmakta olup hem Tuz Gölü hem de Silivri Tesislerinde depo doluluk oranı yüzde 100’e ulaşmıştır" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada bilgiler yer aldı:

“Bütün dünyanın benzeri görülmemiş bir enerji krizini tecrübe ettiği bu dönemde, BOTAŞ ülkemizin kesintisiz enerjiye ulaşabilmesi için dünya ölçeğinde projeleri hayata geçirerek büyük bir gayret ve özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kuruluşumuz uhdesinde bulunan Silivri Yer Altı Depolama Tesisi faaliyetleri Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Temel Kullanım Usul ve Esaslarına (KUE) göre yürütülmekte olup depolama faaliyetleri ile ilgili olarak EPDK’ya düzenli olarak veri bildirimi yapılmaktadır.

Silivri Genişletme Projesi kapsamında tesisin bütünüyle tamamlanmasına yönelik faaliyetler de devam etmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen kapasite artışı sonucunda hedeflenen 4.6 milyar metreküp toplam kapasite hedefine ulaşılmıştır. Temmuz ayı içerisinde Sayın Bakanımızın ifade ettiği depolama değerleri ise o gün tarihiyle ulaşılan kapasite artışını da içermektedir. Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasitesinin 3.2 milyar metreküp olan toplam depolama kapasitesinin 4.6 milyar metreküpe ulaşması ile Depolama Lisansının tadili amacıyla EPDK’ya 3 Ağustos 2022 tarihinde başvuru yapılmıştır. Bununla birlikte, Depolama Lisansı tadil sürecinin EPDK nezdinde devam etmesi nedeniyle bildirimler mevcut lisans değerleri referans alınarak yapılmaktadır.

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi rezervuarlarında 4.6 milyar metreküp depolama gazı bulunmakta olup hem Tuz Gölü hem de Silivri Tesislerinde depo doluluk oranı yüzde 100’e ulaşmıştır."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler