Gazeteciler Cemiyeti’nden Sputnik grevine destek: ‘Grev kırıcılığı bir utanç madalyası’

Gazeteciler Cemiyeti, uluslararası haber ajansı Sputnik Türkiye’de süren grevin 62. gününde Ankara Bürosu önünde grev yapan gazetecilere destek ziyaretinde bulundu.

Yayınlanma: 17.10.2023 - 17:49
Gazeteciler Cemiyeti’nden Sputnik grevine destek: ‘Grev kırıcılığı bir utanç madalyası’
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almıştı. Kararın ilanından sonra Sputnik Türkiye, TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkarmıştı. Grev, 62. gününde devam ediyor.

Gazeteciler Cemiyeti, bugün Sputnik Türkiye’nin Ankara Bürosu önünde grev yapan gazetecilere destek ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sonrası konuşan Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, “Grev bir haktır. Grev işçinin temel haklarından birisidir. İşverenin işçinin örgütlenmesine, örgütlü olarak hak aramasına itirazı işten çıkartmak şeklinde değil işçiyle oturup konuşmakla olur. Gazetecide bir işçi, muhatap alıp konuşması gerekir. Hele hele böyle uluslararası ajansa ise karşımızdaki Çalışma Bakanlığı’nın, bu ülkenin çalışma örgütünün yani bakanlığın gerekli bölümlerinin daha ciddi bir şekilde konuya yaklaşıp burada yasalara uygun mu davranılıyor, Türkiye’nin egemenlik hakları ne kadar saygı görüyor, çalışma huzuru açısından neler yapılması gerekiyor bunlara bakması lazım” diye konuştu.

“GREV KIRICILAR BU UTANÇ MADALYASINI ÖMÜR BOYU TAKACAKLAR”

Sputnik Türkiye’nin İstanbul ve Ankara bürolarında grev karşıtlığı yapan gazetecilere de seslenen Kanlı, şunları söyledi:

“Daha üzücü olan İstanbul’da biraz daha ciddi Ankara’da daha az ama grev kırıcılığı hareketleri var. Arkadaşlarımız yapıyor bu işi. Bir gazetecinin bir başka gazetecinin haklarının gasp edilmesine, sendikalı olduğu için işten çıkartılmasına duyarsız kalması ve bunu fırsata çevirip kendisi işe gelmesi, iş sahibi olması kaç yıllık olursa olsun bu arkadaşlarımız için utanç madalyasıdır. Bunları ömürleri boyunca taşıyacaktır bunu bilmeleri gerekir. Büyük bir ayıptır.”

“GAZETECİ PROPAGANDİST OLAMAMALI”

Her zaman dayanışma içerisinde olduklarını vurgulayan Kanlı, “Türkiye’deki en temel sorun örgütlülüğün eksik olmasıdır. Bu Türk basını için en kötü dönemlerden birisidir. Örgütler olarak, gazeteciler olarak dayanışma içerisinde olamamız lazım. Hem sendikalarda hem cemiyetlerde örgütlenerek örgütlü gücümüzü kullanabilmemiz lazım. Haberin yerine propagandanın sunulduğu bir dönemdeyiz. Gazeteci propagandist olmamalıdır” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler