Gözler memur ve emekli maaşlarında... Ekonomistler enflasyonda ne kadar artış bekliyor?

6 aylık enflasyon farkına göre belirlenecek olan memur ve emekli maaşı zam oranları için geri sayım başladı.Enflasyon rakamları için gözler TÜİK'ten gelecek açıklamada. Peki ekonomistlerin beklentisi ne yönde?

Yayınlanma: 01.01.2024 - 14:10
Gözler memur ve emekli maaşlarında... Ekonomistler enflasyonda ne kadar artış bekliyor?
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023'ün tamamına ve aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini çarşamba günü açıklayacak. SSK, Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklileri çarşamba açıklanacak enflasyon verisini bekliyor. Net rakam enflasyonun ardından netleşecek.

AA Finans'ın 10 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,19 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 2,90, en yüksek yüzde 3,60 aralığında yer aldı.

ARALIK TAHMİNLERİ YÜZDE 3,1 CİVARINDA

Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 61,98 olan yıllık enflasyonun yüzde 65,19'a çıkacağı hesaplanıyor.

Reuters'ın dokuz katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette de aralık ayı için yüzde TÜFE'de 3,1 artış göngörüldü. Aylık enflasyonda tahminler yüzde 2,5 ila yüzde 3,6 bandında yer aldı.

Ankete göre, 2023'ün tamamında enflasyonun yüzde 65,1 olması bekleniyor. Yıllık enflasoyn tahminleri yüzde 64,1 ila yüzde 65,8 arasında değişiyor.

Bloomberg HT'nin anketine göre ise aralık ayı enflasyonunun aylık yüzde 3,12, yıllık yüzde 65,03 olması bekleniyor. 

Foreks'in anketine göre de ekonomistlerin eralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 3,00, ortalama tahmin ise yüzde 3,01 artış  yönünde gerçekleşti. Ekonomistler, bu ay uluslararası petrol fiyatlarındaki gerileme ile ucuzlayan akaryakıt fiyatlarının ve kontrollü kur artışının enflasyonu sınırladığına değinirken, doğal gaz sübvansiyonunun tüketim arttıkça devreden çıkmasının, geriden gelen kira kalemi ile sebze fiyatlarındaki yüksek zamların enflasyon üzerinde etkili olduğunu kaydediyorlar.

2024 SONU TAHMİNİ YÜZDE 42,39

Öte yandan, ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,39 oldu.

TÜFE kasım ayında yüzde 3,28 artış göstermişti.

OCAKTA ASGARİ ÜCRET ETKİSİ

Merkez Bankası'nın son Para Politikası Kurulu toplantısının politika özetlerinde aylık enflasyonun asgari ücretin de etkisiyle ocak ayında yükseleceği belirtildi. Enflasyonda şubat ve sonrasında yavaşlama bekleniyor.

MAYISTA ZİRVE BEKLENİYOR

Merkez Bankası'nın enflasyon raporu ve piyasa tahminleri TÜFE'nin Mayıs 2024'te yüzde 70-yüzde 75 bandında zirve yapacağını gösteriyor. Merkez Bankası yıl sonunda enflasyonun yüzde 36'ya gerileyeceğini öngörüyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler