Kripto yatırımcısının umutları yeşerdi! Bitcoin hafta sonuna 37 bin dolar sınırında giriyor

Kripto paralar hafta sonuna yatırımcılarını mutlu ederek giriş yapıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, şu sıralar 36 bin 650 dolar’dan, Ethereum ise nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini test ederek yeni günde 2 bin 105 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Yayınlanma: 10.11.2023 - 13:02
Kripto yatırımcısının umutları yeşerdi! Bitcoin hafta sonuna 37 bin dolar sınırında giriyor
Abone Ol google-news

Lider kripto para birimi Bitcoin, dün gün içerisinde 38 bin dolara kadar yükselse de bu bölgede güçlü dirençle karşılaştı ve tekrar 37 bin dolar sınırına geriledi. 18 ayın zirve seviyesinin test edildiği bu noktalar, 2022 yılı mayıs ayında yaşanan Luna-Terra olayları öncesi seviyeleri işaret ediyor.

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak'ın aktardığına göre, özellikle 34 bin dolardan 38 bin dolara hızlı sıçrayışın en önemli sebebi ise Bloomberg analistleri tarafından hazırlanan notta perşembe günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’in spot Bitcoin ETF’i için onaylanma olasılığının yüzde 90 olduğu ve en geç ocak ayına kadar bunun gerçekleşeceğini belirtmesi oldu. Bitcoin bu haberin ardından 2 günde yüzde 10 civarı yükseliş kaydetti. Şu sıralar 36 bin 650 dolar civarından alıcı bulan Bitcoin’in hafta başından bu yana yükselişi yüzde 5 civarında.

Diğer taraftan lider altcoin Ethereum, Bitcoin’in son zamanlarda yakaladığı güçlü yükseliş sonucu arayı hızla kapatıyor. Bitcoin 26 bin dolar seviyelerinden 38 bin dolar bölgesine yükseldiği hızlı yolculuğunda geride kalan Ethereum son günlerde atağa kalktı. Özellikle Bitcoin dominasyonun bir miktar düşmesi sonucu likiditenin Ethereum’a kayması ve aradaki farkın kapanacağı beklentimiz gerçekleşti. Dünkü raporumuzda da değindiğimiz gibi hızlıca 2 bin doları aşan Ethereum şu sıralar 2 bin 105 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Dokuz günlük üssel hareketli ortalamasından güç bulan Ethereum, dün yüzde 12 yükseliş gerçekleştirdi. 

Böylece Bitcoin ile birlikte dört haftadır üst üste yükselen Ethereum, nisan ayından bu yana en yüksek seviyesini test etmiş oldu. Bitcoin dominasyonunun bir miktar daha düşmesi halinde 2023 yılı rekorunu kırması mümkün gözüken Ethereum, böylece 2022 Mayıs ayından bu yana görmediği 2 bin 185 dolar seviyesine yükselebilir. Şu an için teknik anlamda güçlü görüntüsünü koruyan Ethereum’un önündeki direnç seviyeleri 2 bin 140 dolar ve 2 bin 185 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Makro gündemde ise dün Fed başkanı Powell’ın açıklamaları vardı. Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmakta kararlı olduklarını belirten Powell ve Fed başkan yardımcılarının piyasaya verdikleri karmaşık sinyaller para politikası iletişiminde nispeten ortak bir görüşe sahip olunmadığı izlenimini yaratıyor. Buradan Fed’in faiz artırım döngüsünün büyük ihtimalle sona erdiği tahminini çıkarıyoruz. 

Bu gelişmelerle Bitcoin hafta içini yüzde 5, Ethereum ise yüzde 12’nin üzerinde kapatmaya hazırlanırken BADGER, PENDLE, JASMY, STORJ ve RAY günün en çok yükselen kripto paraları olmayı başardılar.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler