‘Merkez’ resmi rezerv varlıklarını açıkladı

TCMB haziran ayı resmi rezerv varlıklarını açıkladı. Buna göre rezervler, bir önceki aya göre yüzde 11.8 artarak 108.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yayınlanma: 20.07.2023 - 15:03
‘Merkez’ resmi rezerv varlıklarını açıkladı
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 yılı haziran ayı ‘Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ verilerini yayımladı.

Buna göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 11.8 artarak 108.6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 23,6 artarak 59,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 0,2 artarak 41,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak yaklaşık 51,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 43,3 milyar dolar anapara, 8,2 milyar dolar faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu swap işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 60,1 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 13,5 milyar dolar bir ay vadeli oldu.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,1 azalarak 48,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler