Merkez'in yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında skandal iddia: ABD'de toplu dava açıldı!

Merkez Bankası'nın çiçeği burnunda başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında ortaya çarpıcı bir iddia atıldı. İddiaya göre Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi First Republic Bank’ın müşterileri tarafından "bankacılık yasalarını ihlal etmek" ve "yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek" suçlamasıyla toplu dava açıldı.

Yayınlanma: 09.06.2023 - 16:37
Merkez'in yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında skandal iddia: ABD'de toplu dava açıldı!
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na dün atanan Hafize Gaye Erkan ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi San Francisco merkezli First Republic Bank’ın müşterileri tarafından "bankacılık yasalarını ihlal etmek" ve "yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek" suçlamasıyla toplu dava açıldığı ileri sürüldü.

Söz konusu iddiayı Hürriyet ABD Temsilcisi Razi Canikligil, Twitter hesabından şu ifadelerle duyurdu:

"Merkez Bankası yeni başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında, ABD’de yöneticisi olduğu çöken First Republic Bank’ın müşterileri tarafından bankacılık yasalarını ihlal etmek, yanlış ve yanıltıcı beyanlar vermek suçlamalarıyla toplu dava açıldı."

TOPLU DAVAYA KATILMAK İSTEYENLER İÇİN SAYFA AÇILMIŞ!

Öte yandan Reuters'ın konuyla ilgili 25 Nisan'da yayımladığı haberde, San Francisco Federal Mahkemesinde görülen davada, First Republic ve denetçisi KPMG'nin, "bankanın bilançosu ile likiditesini yanlış beyan etmek"le suçlandığı ifade ediliyor.

First Republic'in Genel Müdürü Michael Roffler'in de sanıklar arasında yer aldığı toplu davaya yönelik açılan "First Republic Bank Class Action Lawsuit" başlık sayfada, davacı olmak isteyenler için son başvuru tarihinin 23 Haziran olduğu belirtiliyor.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı. Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yaptı.

Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler