Rusya ambargosu Türk şirketlerini vurdu: Ödeme alamıyoruz!

Ukrayna savaşıyla birlikte ABD ve AB ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımları, Rusya’ya ihracat yapan Türk firmalarında tahsilat krizine yol açtı. İZSİAD Başkanı Hüseyin Cengiz, ocak başından beri Türk firmalarının herhangi bir para biriminde ödeme almadığını vurgulayarak “Rusya ambargosu Türk şirketlerini vurmaya başladı” dedi.

Yayınlanma: 08.02.2024 - 11:17
Rusya ambargosu Türk şirketlerini vurdu: Ödeme alamıyoruz!
Abone Ol google-news

İzmir Sanayici Ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cengiz, Ukrayna savaşıyla birlikte ABD ve AB ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımları, Rusya’ya ihracat yapan Türk firmalarında tahsilat krizine yol açtığını söyledi. Ocak başından beri Türk firmalarının herhangi bir para biriminde ödeme almadığının altını çizen İZSİAD Başkanı Cengiz, “Rusya ambargosu Türk şirketlerini vurmaya başladı” dedi. 

Ödemeleri reddedilen firmaların bankalardan net bir bilgi alamadığını, durumun devamı halinde Rusya’ya ihracatın tamamen durma riskinin ortaya çıktığını vurgulayan İZSİAD Başkanı Cengiz, “Rusya’nın taleplerini başka ülkelere yönlendirmesi, tahsilat güçlükleri yaşayan firmaların finansal bakımdan zorluklar yaşaması hatta iflasın eşiğine gelmesi kaçınılmazdır. Sorun her geçen gün büyüyor” ifadelerini kullandı.

“TİCARET BAKANLIĞI DAHA AKTİF DEVREYE GİRMELİ”

Konuya ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı’nın tahsilat yapamayan firmaların taleplerini toplamaya çalıştığını hatırlatan Cengiz, “Ancak firmaların içinde bulunduğu zorluklar artarak devam etmektedir. Türk üreticilerinin yaşadığı mağduriyetlerin bir an önce sonlandırılabilmesi amacıyla İZSİAD olarak Ticaret Bakanlığı’nın ivedilikle bir çözüm geliştirmesini beklemekteyiz” diye konuştu./


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler