Sputnik Türkiye’de grev sürüyor: Sendika suç duyurusunda bulundu!

Sputnik Türkiye çalışanlarının başlattığı grev devam ediyor. TGS, grev ilanından sonra işten çıkarılan gazetecilerin durumuna ilişkin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yayınlanma: 23.08.2023 - 13:00
Sputnik Türkiye’de grev sürüyor: Sendika suç duyurusunda bulundu!
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Sputnik Türkiye Ofisi işvereni arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev sürüyor.

Sputnik işvereni ile karşılıklı yapılan 10 görüşmenin ardından sendikayı tanımaz tutumu ve 24 sendika üyesini işten atması üzerine başlayan grev devam ediyor. İstanbul’da Süzer Plaza’da Ankara’da ise Koç Kulelileri’nde olan Sputnik ofisleri her iki yerde de grev pankartı asan sendika, işten atılan üyelerinin geri alınmasını ve taleplerinin kabul edilmesini istiyor. 

Türkiye’de yaşanan ekonomik krize rağmen, birçok sendikalı sendikasız medya kuruluşları ek zamlar, ek düzenlemeler yaparken Sputnik işverenin sendikaya herhangi bir ücret artışı teklifi vermediği öğrenildi. ?

İşveren zam teklifi yapmazken hem 24 sendika üyesini işten atması hemde sendika üyelerine istifa etme yönünde baskılar yaptığı ortaya çıktı. 

Anayasa’nın sendika hakkını tanıyan maddesinin yanı sıra sendikalar kanununu çiğneyen işveren, sendika işyeri temsilcisini de işten çıkardı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Kanunların ve Anayasa’nın çiğnendiğini söyleyen TGS, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Hem sendikanın grev ilanı astıktan sonra 24 üyesinin işten atılmasının kanunlara aykırı olduğunu ifade eden sendika yöneticileri hem de Anayasa ile güvence altına alınan sendika hakkının işveren temsilcileri tarafından ihlal edildiğini, üyeleri baskı yapıldığını söyledi. 

Sendikanın ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, İletişim Başkanlığı’na ve RTÜK’e de ayrı ayrı şikayet dosyaları sundukları öğrenildi. 

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, “Açık açık Anayasamızı, kanunlarımızı çiğniyorlar. Kanunları korumakla yükümlü olanların bu ihlallere seyirci kalmaması ve işveren temsilcilerine gereken yanıtı vermesi gerekiyor. Sputnik Türkiye çalışanları hak ettiklerinin dahi altında bir istekte bulundular. İşverenin teşekkür edip istekleri yerine getirmesi gerekirken gazetecileri işten atarak, greve çıkartarak bu iyi niyeti görmedi. İyi niyetimizi görmek istemeyenlere kararlılığımızı, birliğimizi ve dayanışmamızı göstermekten geri durmayız” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler