TARSİM sözleşmeli tarım ürünlerine dair açıklamalarda bulundu

Tarım Sigortaları Havuzu, sözleşmeli tarım ürünlerine ve üretim varlıklarına tarım sigortasının zorunlu olacağını bildirdi.

Yayınlanma: 27.03.2023 - 17:48
TARSİM sözleşmeli tarım ürünlerine dair açıklamalarda bulundu
Abone Ol google-news

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), tarım ve orman alanlarında önemli düzenlemeleri kapsayan kanun değişikliği teklifinin yasalaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Yapılan açıklamalara göre, tarım sektörüyle ilgili politikaların tespit edilmesi, planlanması ve koordinasyonuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak uygulanmasında Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak.

Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce bakanlıktan izin alınacak.

Bakanlık, arz ve talep miktarıyla yeterlilik derecesini dikkate alarak hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceği ile tarım havzası veya işletme bazında asgari ve azami üretim miktarlarını belirleyecek. Tarımsal üretim sözleşmesine tabi ürünlere veya üretim varlıklarına sigorta yaptırılması da zorunlu olacak.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler