TGS'den AFP'de grev kararı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Agence France-Presse (AFP) işvereni ile sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlayacaklarını duyuran TGS, “AFP yönetimini çalışanlarının ücretlerini hak ettikleri seviyeye çekmeye ve bu süreci grev yaşanmadan bitirmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Yayınlanma: 18.04.2023 - 17:42
TGS'den AFP'de grev kararı
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), AFP işvereni ile sürdürdüğü TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlayacaklarını açıkladı.

Türkiye’deki ekonomik krize ve enflasyona rağmen AFP işvereninin makul bir teklif vermediğini belirten TGS’nin bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Agence France-Presse (AFP) işvereni ile sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve başlıyoruz. Üç aydan fazladır devam eden müzakerelerde, Türkiye’de tüm çalışanları derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen, her ne kadar haberlerini yapıp tüm dünyaya duyursalar da gerçek enflasyon oranlarını konuşmak istemeyen bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldık.

Hemen her gün eriyen ücretlerimizle ay sonunu getiremememize rağmen, bunu telafi edecek bir teklifi maalesef göremedik. AFP'nin Türkiye bürosunda çalışan üyelerimiz Türkiye’de ve tüm dünyada örnek gösterilen başarılı işlere imza atan, ödüller alan, AFP'ye hem prestij hem para kazandıran ancak bunun karşılığında hak ettiği ücrete ulaşamayan gazetecilerdir.

Bugün haklarımızı almak için hem grev kararını ilân ediyor hem de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde grev uygulamasına başlayacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Bu noktaya gelmemek için Sendika olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf etmemize rağmen maalesef aynı karşılığı bulamadık. AFP yönetimini çalışanlarının ücretlerini hak ettikleri seviyeye çekmeye ve bu süreci grev yaşanmadan bitirmeye davet ediyoruz.”

TGS’nin bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşım ise şöyle:

“AFP 3 Mayıs’ta greve gidiyor! Ekonomik krizi ve gerçek enflasyon oranlarını görmezden gelen AFP, işvereni mâkul bir teklif sunmazsa 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde greve çıkıyoruz. Adil bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ayrıcalık değil, haktır.”İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler