Spor yazarları Beşiktaş'ın dün deplasmanda Napoli'yi yendiği maçı değerlendirdi.
1
Spor yazarları Beşiktaş'ın dün deplasmanda Napoli'yi yendiği maçı değerlendirdi.
Önemli değil çok önemli (Metin Tekin - Sabah)

Önemli değil, çok çok önemli bir galibiyetle 3 puanla dönüyor Beşiktaş... Oynadığı 3 maçın içinde en tahmin edilemez galibiyet buydu ama zaten bu grup için kuralar çekildiğinde her takımın şansı olduğunu söylüyorduk. Tabii ki Napoli burada öne çıkıyordu ama gelen deplasman galibiyeti, Beşiktaş'ın bu grupta her şeyi yapabileceğini göstermiş oldu. Bundan sonra kalan 3 maç var... Bu maçların 2'si içeride ve doğrudan rakiplere karşı... Hakikaten önemli bir avantaj bu gruptan çıkmak için.

Fabri 1. kalecidir (Metin Tekin - Sabah)

Bireysel performanslara baktığımızda; savunmanın bir şekilde ligdeki gibi dirençli oluşu, orta sahada Atiba dengesi ve Necip'in çalışkanlığı vardı. Birçok kişinin "Bu Abou'bakar', gol atmaz" esprisiyle görüş belirttiği bir oyuncuyken Kamerunlu gollerini buldu. Arkasına aldığı rüzgarla beraber onu daha farklı değerlendireceğiz. Benim hiç beklemediğim şekilde Cenk Tosun'un yerine ilk 11 çıktı Aboubakar ve onun bu şansı gollerle kullanması, gollerin dışındaki çalışkanlığı ve arayışı önemliydi. Santrfordan kaleciye doğru dönersek Fabri'nin de artık penaltı kurtarışıyla "Ben artık Beşiktaş'ın 1'inci kalecisiyim" deyişi... Maçın bireysel anlamda bize anlattıkları bunlardı.
2
Önemli değil çok önemli (Metin Tekin - Sabah) Önemli değil, çok çok önemli bir galibiyetle 3 puanla dönüyor Beşiktaş... Oynadığı 3 maçın içinde en tahmin edilemez galibiyet buydu ama zaten bu grup için kuralar çekildiğinde her takımın şansı olduğunu söylüyorduk. Tabii ki Napoli burada öne çıkıyordu ama gelen deplasman galibiyeti, Beşiktaş'ın bu grupta her şeyi yapabileceğini göstermiş oldu. Bundan sonra kalan 3 maç var... Bu maçların 2'si içeride ve doğrudan rakiplere karşı... Hakikaten önemli bir avantaj bu gruptan çıkmak için. Fabri 1. kalecidir (Metin Tekin - Sabah) Bireysel performanslara baktığımızda; savunmanın bir şekilde ligdeki gibi dirençli oluşu, orta sahada Atiba dengesi ve Necip'in çalışkanlığı vardı. Birçok kişinin "Bu Abou'bakar', gol atmaz" esprisiyle görüş belirttiği bir oyuncuyken Kamerunlu gollerini buldu. Arkasına aldığı rüzgarla beraber onu daha farklı değerlendireceğiz. Benim hiç beklemediğim şekilde Cenk Tosun'un yerine ilk 11 çıktı Aboubakar ve onun bu şansı gollerle kullanması, gollerin dışındaki çalışkanlığı ve arayışı önemliydi. Santrfordan kaleciye doğru dönersek Fabri'nin de artık penaltı kurtarışıyla "Ben artık Beşiktaş'ın 1'inci kalecisiyim" deyişi... Maçın bireysel anlamda bize anlattıkları bunlardı.
Aboubakar ofsayttan attı (Deniz Çoban - Fanatik)

Aslında dünkü maça iyi ve motivasyonu yüksek başlamıştı. Gerçi maçın gidişatı da onu pek zorlamıyordu. İlk yarıyı iki takım için de karşılıklı birer sarı kart hatasıyla tamamlamıştı. İkinci yarıda Napoli lehine verdiği ilk penaltı kararında da çok haklıydı. Kalecimiz dikkatsiz davranışının kurbanı oldu. Karasev’in Beşiktaş aleyhine çaldığı ikinci penaltıya ise katılmam mümkün değil. Bu seviyede bir maçta net bir çekme, itme, tutma yokken bu kadar basit bir penaltı düdüğü çalınması kabul edilebilir bir durum değildi. Daha sonra gelen galibiyet golümüz üzüntümüzü azalttı diyebiliriz. İtalyan rejisinin tekrar tekrar gösterdiği golümüzde Aboubakar ofsayt pozisyonunda gibi göründü. Maçın son düdüğü çalındığında aklımızda kalan hatalardan çok, bir Türk takımının deplasmanda aldığı muhteşem galibiyetti.
3
Aboubakar ofsayttan attı (Deniz Çoban - Fanatik) Aslında dünkü maça iyi ve motivasyonu yüksek başlamıştı. Gerçi maçın gidişatı da onu pek zorlamıyordu. İlk yarıyı iki takım için de karşılıklı birer sarı kart hatasıyla tamamlamıştı. İkinci yarıda Napoli lehine verdiği ilk penaltı kararında da çok haklıydı. Kalecimiz dikkatsiz davranışının kurbanı oldu. Karasev’in Beşiktaş aleyhine çaldığı ikinci penaltıya ise katılmam mümkün değil. Bu seviyede bir maçta net bir çekme, itme, tutma yokken bu kadar basit bir penaltı düdüğü çalınması kabul edilebilir bir durum değildi. Daha sonra gelen galibiyet golümüz üzüntümüzü azalttı diyebiliriz. İtalyan rejisinin tekrar tekrar gösterdiği golümüzde Aboubakar ofsayt pozisyonunda gibi göründü. Maçın son düdüğü çalındığında aklımızda kalan hatalardan çok, bir Türk takımının deplasmanda aldığı muhteşem galibiyetti.
İsyanla gelen zafer! (Erman Toroğlu - Sabah)

Şenol Güneş başta olmak üzere bütün Beşiktaşlı futbolcuları tebrik etmekten başka söyleyecek bir sözümüz yok. Türk futbolu adına hepsine teşekkür etmek lazım. Bakınız!
Milli takımımızın prim kavgaları, teknik direktör-milli takım kaptanı tartışmaları, ego kavgalarının olduğu yerde dün akşamki maç herkese ders olsun. Beşiktaş kaybeder miydi? Kaybederdi. Hiç önemli değil. Bu mücadeleyi verip kaybetseydi neyi kaybederdi? Hiçbir şeyi... Ama şahsiyetli kavga, bu şahsiyetli mücadeleyi veren teknik direktörün de, futbolcusunu da tebrik ederim. Başka bir şey değil.
4
İsyanla gelen zafer! (Erman Toroğlu - Sabah) Şenol Güneş başta olmak üzere bütün Beşiktaşlı futbolcuları tebrik etmekten başka söyleyecek bir sözümüz yok. Türk futbolu adına hepsine teşekkür etmek lazım. Bakınız! Milli takımımızın prim kavgaları, teknik direktör-milli takım kaptanı tartışmaları, ego kavgalarının olduğu yerde dün akşamki maç herkese ders olsun. Beşiktaş kaybeder miydi? Kaybederdi. Hiç önemli değil. Bu mücadeleyi verip kaybetseydi neyi kaybederdi? Hiçbir şeyi... Ama şahsiyetli kavga, bu şahsiyetli mücadeleyi veren teknik direktörün de, futbolcusunu da tebrik ederim. Başka bir şey değil.
Avantaj geri alındı (Cem Dizdar - Fanatik)

Sahaya, doğru ve haklı olarak ‘savunmacı görünümlü’ bir 11 süren Şenol Güneş, grubun en zor maçında ilk yarıyı en azından skor açısından istediği gibi tamamladı. Bu fevkalade maçta başta Marcelo takipçileri Fabri, Atiba, Necip ve Beck Beşiktaş’ı bu zorlu deplasmanda diri tutan isimlerdi. Bu ekibe katılan diğerleri çok önemli eksikleri olsa da Napoli gibi bir takımı tıpkı ‘yüzdeli oynayan’ Roma gibi durdurup, onlar gibi üç de gol atmayı başardılar. Böylece İnönü’de Kiev’e karşı kaybettikleri avantajı daha güçlü biçimde ele geçirdiler.
5
Avantaj geri alındı (Cem Dizdar - Fanatik) Sahaya, doğru ve haklı olarak ‘savunmacı görünümlü’ bir 11 süren Şenol Güneş, grubun en zor maçında ilk yarıyı en azından skor açısından istediği gibi tamamladı. Bu fevkalade maçta başta Marcelo takipçileri Fabri, Atiba, Necip ve Beck Beşiktaş’ı bu zorlu deplasmanda diri tutan isimlerdi. Bu ekibe katılan diğerleri çok önemli eksikleri olsa da Napoli gibi bir takımı tıpkı ‘yüzdeli oynayan’ Roma gibi durdurup, onlar gibi üç de gol atmayı başardılar. Böylece İnönü’de Kiev’e karşı kaybettikleri avantajı daha güçlü biçimde ele geçirdiler.
Rus hakeme takıldı (Orhan Yıldırım - Fanatik)

Karşılaşmanın Rus hakemi Karasev, yine skora direkt etki yaptı. Tüm takdir haklarını İtalyan ekibinden yana kullanan Karasev, iki de penaltı çaldı. Ancak Caner’in rakibine yaptığı harekete penaltı çalması anlaşılır gibi değildi. İlk penaltıya sebep olan Fabricio’nun, İnsigne’nun vuruşunda topu çıkarması geceye renk kattı! Diğer atışta ise oyuna sonradan dahil olan Gabbiadini skora denge getirdi: 2-2. Maçta 69’da gelen gol tansiyonu fırlattı! Bu duruma bir de Tolgay’ın sakatlığı eklendi. Güneş hakemlere isyan etti. Maç bitti bitiyor derken suskun golcü Aboubakar 87’de bir kez daha sahne aldı ve durumu 3-2’ye taşıdı.
6
Rus hakeme takıldı (Orhan Yıldırım - Fanatik) Karşılaşmanın Rus hakemi Karasev, yine skora direkt etki yaptı. Tüm takdir haklarını İtalyan ekibinden yana kullanan Karasev, iki de penaltı çaldı. Ancak Caner’in rakibine yaptığı harekete penaltı çalması anlaşılır gibi değildi. İlk penaltıya sebep olan Fabricio’nun, İnsigne’nun vuruşunda topu çıkarması geceye renk kattı! Diğer atışta ise oyuna sonradan dahil olan Gabbiadini skora denge getirdi: 2-2. Maçta 69’da gelen gol tansiyonu fırlattı! Bu duruma bir de Tolgay’ın sakatlığı eklendi. Güneş hakemlere isyan etti. Maç bitti bitiyor derken suskun golcü Aboubakar 87’de bir kez daha sahne aldı ve durumu 3-2’ye taşıdı.
Üç puandan fazlası (Ahmet Çakar - Sabah)

Kim ne derse desin, Beşiktaş dün gece hem kendi tarihinde hem de Türk futbol tarihinde önemli yer tutacak bir galibiyete imza attı. Kolay değil! Napoli, İtalyan futbolunun an itibariyle en iyi takımlarından biri. Üstelik geçen maçta Benfica'yı paramparça etmişlerdi ama dün gece Beşiktaş, kendisini gruptan çıkarmaya çok ama çok yardımcı olacak bir galibiyet aldı.

Hakeme kimse kızmasın... (Ahmet Çakar - Sabah)

Bence Rus hakem çok iyi maç yönetti. Beşiktaş aleyhine verdiği iki penaltıda da haklı. İlkinde Fabri'nin kontrolsüz hamlesi, ikincisinde de Caner'in rakibin boynuna gereksiz bir sarılması vardı. Ayrıca yüzde yüz emin olmasam da Beşiktaş'ın attığı son golde Aboubakar, orta yapıldığında ofsayttaydı.
7
Üç puandan fazlası (Ahmet Çakar - Sabah) Kim ne derse desin, Beşiktaş dün gece hem kendi tarihinde hem de Türk futbol tarihinde önemli yer tutacak bir galibiyete imza attı. Kolay değil! Napoli, İtalyan futbolunun an itibariyle en iyi takımlarından biri. Üstelik geçen maçta Benfica'yı paramparça etmişlerdi ama dün gece Beşiktaş, kendisini gruptan çıkarmaya çok ama çok yardımcı olacak bir galibiyet aldı. Hakeme kimse kızmasın... (Ahmet Çakar - Sabah) Bence Rus hakem çok iyi maç yönetti. Beşiktaş aleyhine verdiği iki penaltıda da haklı. İlkinde Fabri'nin kontrolsüz hamlesi, ikincisinde de Caner'in rakibin boynuna gereksiz bir sarılması vardı. Ayrıca yüzde yüz emin olmasam da Beşiktaş'ın attığı son golde Aboubakar, orta yapıldığında ofsayttaydı.
Şenol Güneş'in başarısı (Ali Ece - Hürriyet)

Devler Ligi'nde Napoli'den ancak bu tip cesur ama bir o kadar da akıllı bir oyunla 3 puan alınabilir. Beşiktaş'ın A, B, C kısaca tüm planları son derece akıllıcaydı. Kora kor bir geçiş oyunu izledik. Son 5 sezonda ultra zengin Barcelona'lar Real Madrid'ler dışında başka türlü oynayıp da Şampiyonlar Ligi gruplarından çıkmak mümkün olmadı. 7 yıl aradan sonra katıldığın Devler Ligi'nde bu kadar üst düzey bir oyun oynamak her şeyden önce Şenol Güneş hocanın başarısı. Dün basın toplantısında ne dediyse, son taktik idmanda ne çalıştırdıysa Beşiktaş aynen onu oynadı. Mücadele ile pozisyon aklının, taktik ile tekniğin güzel bir harmanı galibiyeti getirdi.
8
Şenol Güneş'in başarısı (Ali Ece - Hürriyet) Devler Ligi'nde Napoli'den ancak bu tip cesur ama bir o kadar da akıllı bir oyunla 3 puan alınabilir. Beşiktaş'ın A, B, C kısaca tüm planları son derece akıllıcaydı. Kora kor bir geçiş oyunu izledik. Son 5 sezonda ultra zengin Barcelona'lar Real Madrid'ler dışında başka türlü oynayıp da Şampiyonlar Ligi gruplarından çıkmak mümkün olmadı. 7 yıl aradan sonra katıldığın Devler Ligi'nde bu kadar üst düzey bir oyun oynamak her şeyden önce Şenol Güneş hocanın başarısı. Dün basın toplantısında ne dediyse, son taktik idmanda ne çalıştırdıysa Beşiktaş aynen onu oynadı. Mücadele ile pozisyon aklının, taktik ile tekniğin güzel bir harmanı galibiyeti getirdi.
Fabricio şov! (Yemen Ekşioğlu - Fanatik)

Napoli’nlin kendi sahasına Roma ile oynadığı ve 3-1 yenildiği maçı izlemiştim.. Vallahi doğrusunu isterseniz çok heveslenmiştim. Ancak Rus hakemi hiç düşünmedim. Dünkü maçın en büyük sıkıntısı buydu. İlk 20 dakika hariç Beşiktaş çok iyi hem de çok iyi oynamıştı. Maçın zaten bir yıldızı vardı. O da Fabricio. Yediği bir gol var, penaltıyı saymıyorum. Çünkü o ana kadar hiç hakemi düşünmemiştim. Beşiktaş’ın güzel giden çarkını bozmuştu. Aslında buruda Türk hakemlere kızıyorum. Türkiye’de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında Caner’in yaptığı hareketten 10 misli daha fazlasını yapıyorlar, vermiyorlar büyük takım diye.  Edirne’den dışarı çıkınca hakemler verince isyan ediyoruz. Rus hakemin yaptığı gibi. İki pozisyonun da bana göre penaltı ile alakası yok. Rus hakem vermedi Napoli’li oyuncular aldı penaltıyı. Maçın yıldızı bana göre Fabricio. Aslında tüm Beşiktaş takımını alkışlamak lazım. Çünkü deplasmanda oynaması gerektiği gibi oynadı. Çoğu kimse Quaresma’nın oynamasını eleştirdi. Ama alın sahadaki varlığı yeter. İki kişi kontrol ediyor.
9
Fabricio şov! (Yemen Ekşioğlu - Fanatik) Napoli’nlin kendi sahasına Roma ile oynadığı ve 3-1 yenildiği maçı izlemiştim.. Vallahi doğrusunu isterseniz çok heveslenmiştim. Ancak Rus hakemi hiç düşünmedim. Dünkü maçın en büyük sıkıntısı buydu. İlk 20 dakika hariç Beşiktaş çok iyi hem de çok iyi oynamıştı. Maçın zaten bir yıldızı vardı. O da Fabricio. Yediği bir gol var, penaltıyı saymıyorum. Çünkü o ana kadar hiç hakemi düşünmemiştim. Beşiktaş’ın güzel giden çarkını bozmuştu. Aslında buruda Türk hakemlere kızıyorum. Türkiye’de Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş maçlarında Caner’in yaptığı hareketten 10 misli daha fazlasını yapıyorlar, vermiyorlar büyük takım diye. Edirne’den dışarı çıkınca hakemler verince isyan ediyoruz. Rus hakemin yaptığı gibi. İki pozisyonun da bana göre penaltı ile alakası yok. Rus hakem vermedi Napoli’li oyuncular aldı penaltıyı. Maçın yıldızı bana göre Fabricio. Aslında tüm Beşiktaş takımını alkışlamak lazım. Çünkü deplasmanda oynaması gerektiği gibi oynadı. Çoğu kimse Quaresma’nın oynamasını eleştirdi. Ama alın sahadaki varlığı yeter. İki kişi kontrol ediyor.
Napoli'nin fiyakası bozuldu (Şansal Büyüka - Milliyet)

Napoli, Avrupa kupalarında tam 18 maçtır kaybetmiyordu... Arsenal’i yendi, Dortmund‘u yendi, Benfica‘ya dört attı... Gelenin gidenin eli boş kaldı... Ama dün akşam karşısındaki takımın Beşiktaş olduğunu hesaplayamadı. 18 maçlık şansı, düne kadar karşısına Beşiktaş‘ın çıkmayışıydı... Hani “Tüfek çıktı, mertlik bozuldu“ misali, Napoli‘nin karşısına Beşiktaş çıktı, İtalyanların yenilmezliği de, fiyakası da sizlere ömür...

Haydi yakışıklı... (Şansal Büyüka - Milliyet)

Şunu söylemeden yazıyı bitiremem: Beşiktaş, İtalya‘ya giderken kılığı- kıyafeti ile “jilet“ gibiydi... Yakışıklı mı yakışıklı... Göz kamaştıran bir görüntü... Haydi yakışıklı, devam... Bir maç, iki maç değil, sonuna kadar devam... Böyle bir gücün de var, böyle bir kadron da...
10
Napoli'nin fiyakası bozuldu (Şansal Büyüka - Milliyet) Napoli, Avrupa kupalarında tam 18 maçtır kaybetmiyordu... Arsenal’i yendi, Dortmund‘u yendi, Benfica‘ya dört attı... Gelenin gidenin eli boş kaldı... Ama dün akşam karşısındaki takımın Beşiktaş olduğunu hesaplayamadı. 18 maçlık şansı, düne kadar karşısına Beşiktaş‘ın çıkmayışıydı... Hani “Tüfek çıktı, mertlik bozuldu“ misali, Napoli‘nin karşısına Beşiktaş çıktı, İtalyanların yenilmezliği de, fiyakası da sizlere ömür... Haydi yakışıklı... (Şansal Büyüka - Milliyet) Şunu söylemeden yazıyı bitiremem: Beşiktaş, İtalya‘ya giderken kılığı- kıyafeti ile “jilet“ gibiydi... Yakışıklı mı yakışıklı... Göz kamaştıran bir görüntü... Haydi yakışıklı, devam... Bir maç, iki maç değil, sonuna kadar devam... Böyle bir gücün de var, böyle bir kadron da...
Maradona örneği (Kenan Karcı - Akşam)

Rus hakem Sergei Karasev ilk penaltı pozisyonunda 'Kötü niyetli' olduğunu ortaya koymuşken, Caner'in ikinci penaltıda bozuk zihniyete çanak tutması hataydı. Maradona son röportajında, "Mafya benden harç istedi, Napoli'de o yüzden teknik direktörlük yapamadım" demişti. Sanırım Karasev de bu yüzden dün hakemlik yapamadı. Ama gecenin Mario Puzo'su Aboubakar, 'Baba Benim' dedi.
11
Maradona örneği (Kenan Karcı - Akşam) Rus hakem Sergei Karasev ilk penaltı pozisyonunda 'Kötü niyetli' olduğunu ortaya koymuşken, Caner'in ikinci penaltıda bozuk zihniyete çanak tutması hataydı. Maradona son röportajında, "Mafya benden harç istedi, Napoli'de o yüzden teknik direktörlük yapamadım" demişti. Sanırım Karasev de bu yüzden dün hakemlik yapamadı. Ama gecenin Mario Puzo'su Aboubakar, 'Baba Benim' dedi.
12