101 yıl önce 100 binler şehit oldu

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı nedeniyle yurdun dört bir yanında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

18 Mart 2016 Cuma, 09:27
Abone Ol google-news

<video:500040>

Çanakkale’de 18 Mart Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 101’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 57’nci Alayı simgeleyen Tekirdağlı grup Gelibolu’ya geldi. Çanakkale Savaşı’nda şehit olan 57’nci Alay askerleri anısına Tekirdağ’dan Gelibolu’ya düzenlenen yürüyüşe katılan 100 kişilik grup, Edirne’nin Keşan ilçesinde Çanakkale Savaşları’nda ilk kurşunu sıkan 57’nci Alay ve Uzunköprü’den gelen 15’inci Hava Bölüğü ile buluştuktan sonra yürüyüşlerine devam ederek akşam saatlerinde Gelibolu’ya geldi.

101 YIL ÖNCE BALKANLARDAN GELEN RÜZGAR

57’nci Alay grubu bu yıl bir değişiklik yaparak yürüyüş grubuna birde atlı süvari katarak yürüyüşü daha renkli hale getirdi. Grubun şehir merkezine vatandaşların alkışlarıyla ayak bastı. Atatürk anıtı önünde sona eren yürüyüşün ardından Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 57’nci Alay grubunu çiçeklerle karşıladı. Karşılama sonrası Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özcar, "Balkanlardan gelen bir rüzgar bundan yaklaşık 101 yıl önce burada çok güzel şeyler yarattı. Yeni Türkiye’nin kuruluş yeri oldu ve Gelibolu ismi tarihteki ölmez yerini aldı" dedi.

"GELİBOLU'DA BİR GECE MİSAFİRİZ"

Başkan Özacar’ın konuşmasının ardından 57’nci Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yıldız, bu yürüyüşü 5’inci kez düzenlediklerini belirterek, "Gelibolu’da bu gece misafiriz. Yarın bir kısmımız, 2’nci Kolorduda yapılan törenlere katılacak, bir kısmımızda bu gece 57’nci Alayın siperlerin olduğu yerde meşalelerimizle nöbet tutacağız. Atalarımızın şehitlerimizin ruhlarını yad edeceğiz. Bizim yürüyüşümüzün amacı bu günü unutmamak ve günü bu güne taşımak, birlikte olduğumuzu göstermek. 57’nci Alayın şehitliklerine gidin, Bakü’den Galiçya’ya, Kırım’dan Yemene kadar her yerden gelen insanların Çanakkale ruhunu ve Çanakkale muharebelerini kalbinde taşıyarak bir bütünsellik yarattı. O ruhu bugün istiyoruz, yeniden istiyoruz, çünkü çok ihtiyacımız var" dedi. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 57’nci Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yıldız’a çiçek ve yaralı asker heykelini hediye etti. Geceyi Gelibolu’da geçirecek olan ve yarın (Cuma) ilçedeki törenlere katılacak olan 57’nci Alay grubu daha sonra Şehitlik Abidesi’nde yapılacak olan törenlere katılmak için ilçeden ayrılacak.

 

Üniversite öğrencilerinden Çanakkale için 101 meşale

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'inci yıldönümü dolayısıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havza Meslek Yüksek okulunda düzenlenen etkinlikte, öğrenciler 101 meşale ile okul bahçesinde ay yıldız oluşturdu. Dün akşam saat 22.00'de başlayan program ile sabah saat 04.00'de kadar sürdü.

Etkinliğe CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Havza Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercan Tural, Muharip Gaziler Derneği Havza Temsilcisi Harun Saat, Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Çörekçioğlu, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Aydın Kaya, davetliler ve öğrenciler katıldı. Havza Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercan Tural, Muharip Gaziler Derneği Havza Temsilcisi Harun Saat ve Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Çörekçioğlu tarafından yakılan kamp ateşi ile başlayan etkinlik okul bahçesine kurulan sahne ile öğrencilere Çanakkale Zaferi, Çanakkale’de yaşanan kahramanlık hikayeleri ve Çanakkale türkülerini içeren slayt gösterimi yapıldı.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde de Havza Meslek Yüksekokulu öğrencileri Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101'nci yılını temsilen 101 adet meşale ile okul bahçesinde ay yıldız oluşturdu.

Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, "Havza'da öğrencilerimizle vatandaşlarımızla ve kamu kurumlarında çalışan mesai arkadaşlarımızla beraber olduk. Amacımız şehitlerimizi unutmadığımızı onların değerlerine mümkün mertebe bağlı kaldığımızı göstermekti. Gençlerimize Çanakkale'nin nasıl bir savaş olduğunu, orada şehitlerimizin ve oradaki gazilerimizin bizler için yapmış olduğu fedakarlığı gösterebilmekti, onları anlatabilmekti. Bu organizasyona katılan tüm kurumlarımıza, Havza halkına ve öğrencilere teşekkür ediyorum" dedi.