11. İstanbul Bienali için geri sayım başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, bu yıl 40 ülkeden 70 sanatçı ve sanatçı grubundan ses ve video yerleştirmelerinden fotoğrafa, heykelden resme uzanan 120'den fazla yapıtı bir araya getiren "11. Uluslararası İstanbul Bienali", 12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor.

03 Eylül 2009 Perşembe, 09:04
Abone Ol google-news

11. Uluslararası İstanbul Bienali bu yıl, 40 ülkeden 70 sanatçı ve sanatçı grubundan ses ve video yerleştirmelerinden fotoğrafa, heykelden resme uzanan 120'den fazla eseri bir araya getiriyor.

İstanbul'u dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali, yurtdışından 400'ü basın mensubu olmak üzere 3 binden fazla konuğu ağırlamaya hazırlanıyor.

Bienal mekanları, 12 Eylül Cumartesi günü sanatseverlerin ziyaretine açılacak. 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin sergi mekanlarından Antrepo No.3'te 4 bin metrekare alana yayılan sergi mekanında 48 sanatçı ve sanatçı grubunun projesi yer alıyor.

Shahab Fotouhi'nin renkli heykel enstalasyonu "Nükleer Bomba Sığınağı" Taslağı, Kahireli ressam Anna Boghiguian'in "İsimsiz/Kavafis" adlı çalışması, Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar'ın işsizlik, düşük ücret karşılığı iş güvenliği olmadan çalışma ve sosyal devlet kavramını sorguladığı "İşsiz İşçiler - sana yeni bir iş buldum!" adlı projeleri, 1962 Saraybosna doğumlu sanatçı Danica Dakić'in "Isola Bella" adlı video yerleştirmesi Antrepo No.3'te izlenebilecek çalışmalar arasında yer alıyor.

Yine bienal kapsamında, Tütün Deposu, giriş, birinci ve ikinci katlarında 15 sanatçının projesine ev sahipliği yapacak. Darinka Pop-Mitić, adını Brecht'in Üç Kuruşluk Opera'sındaki aynı adlı şarkıdan alan duvar resmi "Korsan Jenny", Türkiye güncel sanatının önemli ustalarından Cengiz Çekil'in 1975-80 yılları arasındaki çalışmalarından oluşan bir seçki Tütün Deposu'nda görülebilecek.
 

Feriköy Rum Okulu açıldı

2003 yılından bu yana hizmet vermeyen ve "11. Uluslararası İstanbul Bienali" aracılığıyla ilk kez bir sanat mekânı olarak kullanılacak olan Feriköy Rum Okulu'nda da 20 sanatçının projeleri izleyiciye sunulacak. İstanbul Bienali sanatçılarından Lisi Raskin'in, Soğuk Savaş döneminden bir çalışma üssünü canlandırdığı "Kumanda ve Kontrol" adlı enstelasyonu, Vladimer (Lado) Darakhvelidze'nin "İdeal Medya" adlı enstalasyonu Feriköy Rum Okulu'nda izlenebilecek.

Uluslararası güncel sanat dünyasında da merak ve heyecanla beklenen "11. Uluslararası İstanbul Bienali"nin küratörlüğünü, küratör kolektifi, WHW / What, How & for Whom (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) üstleniyor. Bienal başlığını ise, Bertolt Brecht'in 1928 yılında yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkıdan alıyor.
 

Üniversiteliye ücretsiz

"11. Uluslararası İstanbul Bienali"nin biletleri 12 Eylül Cumartesi gününden itibaren, Biletix satış sistemi, IKSV Binası'ndan ve sergi mekanlarından satın alınabilecek. İstanbul Bienali'nin bilet fiyatı 10 lira olarak belirlendi. İlköğretim ve lise öğrencileri ile 65 yaş üstü izleyiciler, öğretmenler, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeleri sergiyi 5 liralık indirimli biletle izleyebilecekler.

Bienal süresince Bienal mekanlarındaki gişelerde öğrenci kimliğini gösteren öğrenciler bienal sergilerini ücret ödemeden, İstanbul Bienali Sponsoru Koç Holding'in konuğu olarak gezebilecek.