29 Ekim Bayramı'na doğru

Cumhuriyetin 86. yılı kutlamaları çerçevesinde İstanbul'da ses ve ışık ile havai fişek gösterileri yapılacak ve Dolmabahçe Sarayı'nda ''Cumhuriyet resepsiyonu'' verilecek.

20 Ekim 2009 Salı, 13:03
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kentin ana arterleri, meydanları, sokakları, kamu binaları ve gökdelenleri bayraklarla süslenmeye başlandı.

Cadde ve meydanlara 60 bin Türk bayrağı, 2 bin elektrik direğine Cumhuriyet flaması ve 50 üst geçide de duyurular asıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda boğazda deniz üzerine kurulan bir platformda ses ve ışık ile havai fişek gösterileri yapılacak.

Boğaziçi köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki alanda deniz üzerinde gerçekleştirilecek ve saat 19.00'da başlayacak gösteriler, uydu yayınıyla tüm dünyaya iletilecek.
Kutlamalar kapsamında İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dolmabahçe Sarayı'nda ''Cumhuriyet resepsiyonu'' verecek.

16 ayrı noktadan 48 bin aşkın havai fişek atışı yapılacak ve 150 skyracer kullanılacak.
En büyük havai fişeğin ağırlığı 10 kilogramın üzerinde. Bu fişek atıldığı zaman yaklaşık 250 metre yükselecek.

Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemi ile 800 metre ateş şelalesi oluşturulacak. 15 dakikalık gösteri müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi.

Gösteriler, Power FM 100 frekansından yayınlanacak olan organizasyon müziği eşliğinde seyredilecek.

Gösteri koreografisi de bu besteye göre yapıldı. Ortaköy ve Beşiktaş sahiline ses sistemi kurulacak. Böylece yurttaşlar hem havai fişek gösterilerini izleyecek hem de ses aktivitelerini dinleyebilecekler.

Gösterilerin seyir noktaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Anadolu yakasında Kuzguncuk parkı, Paşalimanı parkı, Üsküdar iskele ve Salacak sahili, Avrupa yakasında ise Ortaköy, Beşiktaş ve Dolmabahçe sahillerinden izlenebilecek.