3 aydır kapalı olan dükkana 391 bin lira fatura geldi!

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde internet kafe işletmecisi Necmi Ateş’e koronavirüs sürecinde dükkanın kapalı olduğu dönemde Mart ayında 4 bin 297 lira ve Haziran'da ise 391 bin 645 lira elektrik faturası geldi. Ateş, “Zaten 3 aydır kapalıyız. İnternet, su faturaları, kira var. Vergiler işliyor. Bunlarla cebelleşirken, bir de böyle elektrik faturasıyla uğraşıyorum. 30 bin nüfuslu ilçenin bütün faturasını sanırım tek kalemde bana yazmışlar” dedi.

16 Haziran 2020 Salı, 11:46
Abone Ol google-news

Koronavirüs sürecinde birçok işyeri gibi internet kafeler de kapatıldı. 1 Haziran’da atılan normalleşme adımlarıyla birlikte çok sayıda sektörde işyermerii açılırken, internet kafeler bar, pavyon, disko gibi işlerlerinin içine dahil edilerek açılmadı. Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde internet kafe işleten Necmi Ateş de işyerinin açılacağı günü beklerken bir sürpriz ile karşılaştı. Ateş'e, konoravirüs önlemleri çerçevesinde işyerinin kapalı olduğu Mart ayında 4 bin 297 lira ve Haziran ayında 391 bin 645 lira elektrik faturası geldi.

Ateş, Mart ayındaki faturaya yaptığı itiraz sonuçlanmadan Haziran ayında gelen fatura ile şoke oldu. Ateş, “Zaten 3 aydır kapalıyız. İnternet, su faturaları, kira var. Vergiler işliyor. Bunlarla cebelleşirken, bir de böyle elektrik faturasıyla uğraşıyorum.30 bin nüfuslu ilçenin bütün faturasını sanırım tek kalemde bana yazmışlar” dedi.

Ateş, kendisinin 9 senedir internet kafe işlettiğini ve şimdiye kadar en yüksek faturanın Ocak 2020’de geldiğini söyleyerek, “9 senedir ödediğim en yüksek fatura 2 bin 400 lira. Bu zamana kadar faturalarım 2 bin 400 lirayı geçmedi. Zaten sıkıntılarımız belli. 90 gündür para kazanamadık. Türkiye genelinde 14 bin internet kafe var. Şimdi açılmayı bekliyoruz” diye konuştu.

Ateş, itiraz ettiği elektrik dağıtım şirketini aradığında, önce farutayı ödemesini, daha sonra itiraz etmesinin istendiğini belirterek, "Aradığım görevli bu kadar yüksek fatura karşızında çok şaşırdı. Ancak prosedür gereği, önce fatura bedelini ödemem gerektiğini söyledi. Böyle bir dönemde bu kadar sıkıntı ile boğuşurken bu parayı nasıl bulurum. Bulsam Babaeski'de iki daire alırım" dedi.