3. havalimanındaki inşaat işçilerinin eylemi 2’nci gününde

Üç aydır maaşlarını alamadıkları için iş bırakan 3’üncü havalimanındaki inşaat işçilerinin eylemi 2. gününde. Firmayla yapılan görüşmeler sonucu işçilere maaşların Cuma günü ödeneceği bilgisinin verildiğini belirten İYİ-SEN Genel Başkanı Öztutan, çalışma koşullarında henüz bir iyileşme olmadığını kaydetti.

23 Ekim 2018 Salı, 16:08
Abone Ol google-news

3. Havalimanı işletmeci firması İGA bünyesinde faaliyet gösteren DSG’de çalışan 100’e yakın inşaat işçisinin, 3 aydır maaşlarını alamadıkları için başlattığı iş bırakma eylemi 2. gününde. Son olarak firma ile işçiler arasında bugün bir görüşme gerçekleşti. İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan, ödemelerin Cuma günü yapılacağı bilgisinin verildiğini ama işlerin maaşlarını alana kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

Öztutan, Eylül ayında inşaat işçilerinin protestosuna neden olan kötü çalışma koşullarında bir iyileşme olmadığını kaydederek, “Hem barınma, hem beslenme hem ücret konusundaki eksiklikler artarak devam ediyor. 3’üncü Havalimanı’nda kuralsız bir çalışma hakim. Yönetimin şantiye içerisinde ve dışarıda oluşturulmak istedikleri yüz farklı. İGA firmasının 14 Eylül’den bir ders çıkarmadığı aşikar. Ne kadar biz özür diliyoruz dese de hala tutukluların bulunması bu konuyu ne kadar anladığını gösteriyor. Oradaki firmalar inşaat işçilerinin haklarını gasp ederek inşaatı yükseltmeye çalışıyor” açıklamasında bulundu.

“Korku ve baskıyla adaletsizliğin üzeri kapatılamaz”

Öztutan, kötü çalışma koşullarına ve şirketlere karşı sendikal örgütlenmenin önemine de vurgu yaptı. “Bunun en önemli göstergesi 3’üncü Havalimanı’nda gerçekleşen eylemler” diyen Öztutan, “Bu eylemler inşaat işçisinin mücadelesinde yalnızca bir fragmandır. İnşaat işçisi sendikasıyla güçlüdür. Örgütlüyse güçlüdür. Örgütlü olduğunda hakkını arıyor. İnşaat işçisi iş cinayetlerine, işten çıkarmalara, kötü çalışma koşullarına karşı mücadele edecek, etmek zorunda. Buna inancımız sonsuz. Patronlar korku ve baskıyla adaletsizliğin üzerini kapatamazlar” dedi.

“Şovu bırakın, sorunları çözün!”

İşçiler adına İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası da (İYİ-SEN) “İGA şovu bırak” açıklaması yaparak, şirketten işçilerin sorunlarının çözülmesini istedi.

İYİ-SEN açıklaması şöyle:

3.Havalimanı’nda İGA bünyesinde faaliyet gösteren DSG firmasında çalışan inşaat işçisi arkadaşlarımız Ağustos-Eylül-Ekim ayı maaşları ödenmediğı için dün başlatıkları iş bırakma eylemi bugünde devam ediyor.

Bugün İGA yetkilileriyle işçi arkadaşlarımız arasında yapılan görüşmede İGA tüm ödemelerin cuma günü gerçekleşeceğini söyledi. İşçi arkadaşlarımız ödemeler gerçekleşene kadar işe çıkmayacaklarını bildirdi.

İGA yönetimini uyarıyoruz: Kamuoyunda yaptığınız şovları bırakın ve işçilerin sorunlarını çözün. İşçilerin taleplerini yerine getirmediğiniz sürece üçüncü havalimanı’nda iş bırakma eylemleri ve fiili grevler devam edecektir.

Üçüncü havalimanı’nda dün olduğu gibi bugün de hak gasplarına karşı güvenceli ve güvenli bir çalışma ortamı isteğimiz devam etmektedir.
Sendikamız sömürüye ve iş cinayetlerine son verene kadar mücadelesini sürdürecektir.

 


<haber-yatay:1118251,1119422,1117411>