4 bin 500 lira maaşlı çalışanların dudak uçuklatan varlıkları

KİPTAŞ’ın genel müdürü gibi yardımcıları da emlak zengini. 4 bin 500 TL maaşla milyonlarca liralık evlere sahip oldular.

15 Mart 2015 Pazar, 22:17
Abone Ol google-news

Gazetemizde dün, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın mal varlığındaki inanılmaz artışı yazmıştık. KİPTAŞ’ta yöneticiler de aldıkları memur maaşıyla harikalar yarattı. Genel Müdür İsmet Yıldırım’dan sonra genel müdür yardımcıları Süleyman Genç, Tuncay Çolak ve Cengiz Erdem ile kurumun Hukuk Müşaviri Mahmut Savaş, hizmet verdikleri KİPTAŞ’ın lüks konutlarından topladılar ve 4500 liralık maaşlarıyla milyon dolarlık daire ve dükkân sahibi oldular.

KİPTAŞ Genel Müdürü İstanbul'u üzerine yapmış

 

2 milyon TL’lik daire

Cengiz Erdem’in eşi Arzu Erdem, KİPTAŞ’ın kentel dönüşüm kapsamında Zeytinburnu Veli Efendi’de Koç Holding’le kat karşılığı yaptığı The İstanbul Veliefendi Konutları’ndan büyük bir daire aldı. Dört oda bir salon olan dairenin bugünkü değeri 2 milyon TL. 23.03.2007 tarihli planlarda ağaçlandırılacak alan olarak ayrılan arsa 17.08.2008’de kentsel dönüşüm adı altında plan tadili yapılarak yapılaşmaya açıldı. The İstanbul Veliefendi Konutları’nın yapımına başlandığında KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım projeyi, “Bu kentel dönüşüm çalışması zenginden alıp fakire verme projesidir. Biz bir anlamda çağdaş Robin Hood’luk yapıyoruz” sözleriyle anlatmıştı. Ancak nedense en küçüğü 500 bin TL’den satılan The İstanbul Veliefendi konutlarında fakirlerden mülk edinen yok. En büyük dairelerden birini ise KİPTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Erdem almış durumda. Erdem, eşi dışında babasının üzerine de yine KİPTAŞ’ın yaptığı Başakşehir İkitelli 2. Etap konutlarında bir dükkân almış. KİPTAŞ’ın Topkapı’da yaptığı Merkez Evleri’nde de iki dairesi görünüyor. 

Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Genç’in Başakşehir 4. Etap 2. Kısım’da bir daire, bir dükkân Başakşehir 5. Etap 1. Kısım’da 1.5 milyon değerinde 193 metrekare bir daire, Metrokent’te bir daire, Topkapı Merkez Evleri’nde bir akıllı daire, Hadımköy 2. Etap’ta bir dükkân sahibi olmuş. Diğer genel müdür yardımcılarından Tuncay Çolak da İkitelli 2 ve 5. Etap’tan birer daire, Viaport Venezia Evleri’nden de bir daire olmak üzere üç daire almış.

 

İlk beş proje...

İHH’nin kurucularından KİPTAŞ’ın hukuk danışmanı da boş durmamış. O da KİPTAŞ’ın ortak olduğu Viaport’dan üç daire, Başakşehir 4. Etap’tan 1 villa, Kâğıthane Teras Evler’den bir daire sahiplenmiş. Mahmut Savaş, önceki yıla kadar KİPTAŞ’a hukuk müşavirliği yaparken 16 Ocak 2014’te KİPTAŞ’ın açtığı “Hukuk İşleri” konulu hizmet alımı ihalesini 21 Şubat 2014’te 146 bin TL’ye Aksu-Savaş-Çalışkan Avukatlık ortaklığı kazandı. Davet usulü yapılan ihaleye tek firma olarak katılan Savaş’ın ortak olduğu hukuk bürosu teklif verdi. Firmanın ortakları eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu, Av. Mahmut Savaş ve Av. Zeki Çalışkan’dan oluşuyor. Mahmut Savaş’ın üç daire aldığı Viaport Venezia evleri yatırım değeri açısından Türkiye’nin ilk beş projesinden biri olarak tanıtılıyor. Viaport Venezia KİPTAŞ ile hasılat paylaşımı modeli ile Via Properties ve Gürsoy yatırım ortaklığı tarafından inşa ediliyor.

 

Cengiz Erdem Genel Müdür Yardımcısı

* Eşi adına kayıtlı The İstanbul Veliefendi Konutlarından bir daire,
* Babası Osman Erdemin üzerine İkitelli 2. Etaptan bir dükkân alırken
* İki yakını adına da Topkapı Merkez Evlerinden iki daire aldı.

 

SÜLEYMAN GENÇ (KİPTAŞ Müdür Yardımcısı)

* Başakşehir 4. Etap 2. Kısım D: 46, 126 metrekare.
* Başakşehir 4. Etap 2. Kısım Salkımçarşı 2. No’lu dükkân, 45 metrekare.
* Başakşehir 5. Etap 1. Kısım E-15 D: 6, 193 metrekare (1 milyon 500 bin TL. değerinde.)
* Metrokent C-7 D:12, 194 metrekare.
* Hadımköy 2. Etap 14.No’lu dükkân.
* Topkapı Merkez Evler 2. Etap A-5 No: 61, 180 metrakare.

 

MAHMUT SAVAŞ (KİPTAŞ Hukuk Danışmanı)

* Viaport B Blok No: 84, 69 metrekare.
* Viaport B Blok No: 228, 69 metrekare.
* Viaport E Blok No: 260, 130 metrekare.
* Başakşehir 4. Etap 1. Kısım Villa V-2 No: 97 (329 metrekare.)
* Terasevler F5 Blok No:6, 126 metrekare.

 

TUNCAY ÇOLAK (Genel Müdür Yardımcısı)

* İkitelli 2. Etap D-131 D:1, 122 metrekare.
* İkitelli 5. Etap 1. Kısım E-19 D:15, 193 metrekare.
* Viaport Venezia E Blok 233 No’lu daire, 110 metrekare.