90 TL'ye bir çocuğu 100 gün besleyin

Yeryüzü Doktorları, "90 TL'ye bir çocuğu 100 gün besle" adlı bir yardım kampanyası başlattı. Kampanyayla başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insana tıbbi beslenme, tedavi ve acil cerrahi müdahale hizmetlerinin arttırılması hedefleniyor

07 Ağustos 2012 Salı, 13:55
Abone Ol google-news

Yeryüzü Doktorları'ndan yapılan açıklamaya göre, 19 milyon insanın açlık ve kuraklıkla pençeleştiği Batı Afrika Sahel ülkelerinde krizin özellikle çocuk, anne ve yaşlıları vurması üzerine, Yeryüzü Doktorları Sahel ülkelerinden krizin en ağır etkilediği Nijer'de yeni bir Beslenme Sağlığı Merkezi kurdu.

Somali'de daha önce kurulan üç adet merkezde şu ana kadar on beş bine yakın çocuk ve anneye beslenme bozukluğu tedavileri uygulanarak acil tıbbi beslenme yardımı yapıldığı bildirilen açıklamada, merkezlerde beslenme sağlığı hizmetlerinin yanı sıra aşılama, üreme sağlığı ve diğer tedavi edici hekimlik hizmetlerinin de tamamen ücretsiz olarak verildiği belirtildi. Açıklamada, Somali'nin en modern hastanesi olan 60 yataklı Şifa Hastanesi'ni, Medical Park Hastaneleri'nin desteğiyle açan Yeryüzü Doktorları'nın Hodan, Lafole ve Yaaqshiid'de UNICEF işbirliği ile üç farklı Beslenme Sağlığı Merkezi (Nutrition Center) kurduğu vurgulandı.

Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, özellikle insanlara yardım etmenin çok daha anlam kazandığı Ramazan ayında herkesi biraz daha duyarlı olmaya davet etti. Açlık ve salgın hastalıklardan en çok çocukların etkilendiğini vurgulayan Karaman şunları ifade etti:
"Yeryüzü Doktorları yeryüzünün neresinde, temel tıbbi bakım ve sağlık hizmetlerinden mahrum bir insan, bir hasta, bir sakat, bir felaketzede, bir mazlum, bir mağdur varsa bunun acısını yüreğinde hisseden, bunun sorumluluğunu idrak ederek yola çıkan bir grup gönül insanından oluşuyor. Batı Afrika'da ölümün kıyısında yaşam mücadelesi veren başta çocuk ve kadınlar olmak üzere tüm insanlara sağlık yardımını taşımaya çalışıyoruz. Bu yardımların sürdürülebilmesi için daha fazla duyarlı insanın desteğine ihtiyacımız var. '90 TL'ye bir çocuğu 100 gün besleyin' yardım kampanyası ile başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insana tıbbi beslenme, tedavi ve acil cerrahi müdahale hizmetlerinin arttırılması hedefleniyor. Ayrıca 180 TL'ye bir çocuk annesi ile birlikte de beslenebiliyor."