ABD 'dünyanın en büyük petrol üreticisi' unvanını aldı

ABD, petrol üretiminde geçen yıl dünyadaki en büyük artışı kaydederek bugüne kadar üretimini üç yıl ardı ardına en az 1 milyon bpd artıran ilk ülke olarak dünyanın en büyük petrol üreticisi unvanını Suudi Arabistan’dan devraldı.

30 Haziran 2015 Salı, 13:13
Abone Ol google-news

BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu verilerine göre, küresel petrol üretimi, küresel tüketimin iki katından fazla büyüme ile yüzde 2.3'e karşılık gelen günde 2.1 milyon varil (bpd) arttı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) dışındaki üretim günlük 2.1 milyon varil artarak veri setindeki en yüksek artışı kaydetti.

Üretim artışında, ABD ile birlikte, Kanada 310 bin varil ve Brezilya 230 bin varil 2014’te rekor düzeylere ulaştılar. OPEC üretimi yerinde sayarken grubun küresel üretimden aldığı pay da yüzde 41 ile 2003’ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Rapora göre, temel enerji kaynaklarındaki tüketim, ciddi ölçüde yavaşlayarak 2014’te sadece yüzde 0,9’luk büyüme ile 1990’lı yılların sonundan bu yana, son on yıldaki finansal krizin hemen sonrasındaki dönem haricinde, en düşük oranı kaydetti.

Çin ise tüketimde halen dünyanın en büyük büyüme pazarı olmayı sürdürmesine rağmen, ülke ekonomisinin enerji yoğun sektörlerden uzaklaşarak yeniden dengeye oturması ile birlikte, tüketimde görülen büyüme açısından 1998 yılından bu yana en düşük düzeyine indi.

BP Group CEO’su Bob Dudley, 2015 BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu’na ilişkin değerlendirmesinde, "2014 öncesindeki birkaç yıl boyunca enerji pazarlarına damgasını vuran ürkütücü sessizlik geçen yılın sonunda hızlıca son buldu" dedi ve ekledi:

"2014’te enerjinin hem arz hem de talebinde görülen ciddi gelişmeler, enerji manzarasını oluşturan tektonik tabakalardaki daha kapsamlı oynamaların belirtileri olarak görülebilir. Sektör olarak görevimiz, günümüzün zorluklarının üstesinden gelirken bir yandan da yarının talebini güvenli ve sürdürülebilir şekilde karşılamak üzere yatırım yapmaya devam etmek."

Rapordaki verilere göre, üretim ve tüketimdeki kaymaların gerek enerji fiyatları gerekse yakıt karışımı üzerinde ciddi etkileri oldu. Petrolde, OPEC dışı üretim rekor düzeyde artarken OPEC’in pazar payını korumak için üretim düzeylerini koruması ile büyük ölçüde güçlü arz yüzünden fiyatlar keskin şekilde düştü. Diğer yerlerde ise, Çin’in kömür tüketiminin hızı kesilirken global doğal gaz büyümesi de, Avrupa’da kışın ılık geçmesinin tüketimde keskin bir düşüşü tetiklemesi nedeniyle zayıf kaldı.

Yenilenebilir enerji en hızlı büyüyen enerji biçimi olurken, global primer enerji tüketimi büyümesinin yavaşladığı bir yılda, genel enerji kullanımındaki artışın üçte birini gerçekleştirdi. Buna rağmen, temel enerji kaynaklarının sadece yüzde 3’ünü oluşturdu.

Enerji kullanımından global karbondioksit salımları da yalnızca yüzde 0.5 artış ile 1998’den bu yana, son on yıldaki finansal krizin hemen sonrasındaki dönem haricinde, en zayıf büyümesini kaydetti. Büyümenin yaklaşık son 10 yıllık ortalamasına göre yavaş kalması, Çin’in ekonomik büyümesinin değişen hız ve şablonuna da bağlanabilir.