ABD ve İngiltere Suriye'yi vuracak mı?

ABD'nin ardından İngiltere de vatandaşlarından Suriye'yi terk etmelerini istedi. ABD ve İngiltere'nin son hamleleri dünya kamuoyunda 'müdahale geliyor' yorumlarına neden oldu.

26 Nisan 2011 Salı, 07:02
Abone Ol google-news

Suriye'de isyancılar ve ordu arasındaki çatışma sürerken, tankların da dün sahaya inmesiyle yaşananlar başka bir boyuta taşındı.

Yüzlerce göstericinin askerlerin silahlarından çıkan kurşunlarla öldüğü Suriye'ye uluslararası müdahale sinyali geldi.

Önce ABD hükümeti vatandaşlarından Suriye'den ayrılmalarını istedi. ABD'yi İngiltere izledi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, göstericilerin öldürülmesi karşısında dehşete düştüğünü açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise bu sabah Suriye'deki diplomatik personelinin ailelerine ve zorunlu olmayan elçilik personeline bu ülkeyi terk etme talimatı verdi.

Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Tommy Vietor ise üst düzey Suriyeli yöneticileri kapsayan yaptırımın gündemde olduğunu duyurdu. Bu arada son iki güne damgasını vuran protestoların ardından Suriye'de 100'den fazla gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce eylemci de hapse atıldı.

Suriyeli 2 vekil istifa etti

Suların durulmadığı Suriye'de Meclis'ten iki istifa haberi geldi. İstifa eden milletvekili Nasır el-Hariri, "Oğullarımı kalleş mermilerden koruyamadığıma göre, artık parlamentoda kalmamın bir anlamı yok. Görevimden ayrıldığımı böylece duyuruyorum" dedi.
 

Gerçek mermide kararlı

Beyrut'ta bulunan BBC muhabiri Owen Bennett-Jones, Suriye hükümetinin sokakları boşaltmak ve asayiş sağlamak için gerçek mermi kullanılmasını kararlaştırmış göründüğünü belirtiyor. Muhabirimiz, Suriye'de birçoklarının açıkça Cumhurbaşkanı Esad yönetiminin sona ermesi çağrısında bulunması yüzünden, hükümetin ayakta kalabilmek için yoğun bir çarpışma içine girdiğini aktarıyor.

Ölümlerin çoğunun ülkenin ortasındaki Humus, güneydeki Ezra ve başkent Şam'ın banliyösünde meydana geldiği haber verildi. Suriye'nin resmi haber ajansı, şiddet olaylarının silahlı suç çetelerinin işi olduğunu bildirdi.

Öte yandan; Filipinler hükümeti de  vatandaşlarından Suriye'yi terk etmelerini, bu ülkeye gitmeyi planlayanların da vazgeçmelerini istedi.

Dünyanın en fazla iş gücü ihraç eden ülkelerinden biri olan Filipinler'in Arap ülkelerinde çok sayıda çalışanının bulunduğu belirtiliyor. Suriye'de haftalardır süren protestolarda 350'den fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.