Afetzedelere iyi haber

Tunceli, İzmir ve Bingöl depremlerinde zarar gören afetzedelere açılan konut kredilerinde miktar 20 bin liradan 27 bin liraya yükseltildi, faiz de 2 puan düşürüldü.

03 Kasım 2009 Salı, 07:37
Abone Ol google-news

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe giren düzenlemesi ile 2003 yılında çıkarılan ''4123 Sayılı Kanunun Geçici Birinci Maddesinin Uygulanmasına Dair Yönetmelik'', ''Tunceli, İzmir ve Bingöl Depremlerinde Zarar Gören Afetzedeler Hakkında Yönetmelik'' olarak değiştirildi.

Yeni düzenlemede, 27 Ocak 2003 tarihinde Tunceli-Pülümür ve çevresinde, 10 Nisan 2003 tarihinde İzmir-Urla, Seferihisar ve çevresinde, 1 Mayıs 2003 tarihinde ise Bingöl ve çevresinde meydana gelen depremlerden etkilenen afetzedelere, kredi açılması, kullandırılması ve kredilerin geri dönüşü konusunda kolaylık sağlandı.

Buna göre, afetzedelere açılacak kredi miktarı, konut başına 20 bin liradan 27 bin liraya çıkarıldı. Kredilerde 20 yıllık vadede herhangi bir değişikliğe gidilmezken, daha önce 5 yıl olarak belirlenen geri ödeme süresi uzatıldı. Bu çerçevede, afetzedeler krediyi, inşaatın bitiminden itibaren 2 yıl sonra yıllık eşit taksitler halinde ödeyecek.

Kredi faizini de yüzde 6'dan 4'e çekilirken, vadesinde ödenmeyen taksitlere yıllık yüzde 5 gecikme faizi uygulanacak.

Ferdi olarak veya kuracakları kooperatifler vasıtasıyla işyeri yapmak isteyen hak sahiplerine açılan işyeri kredisinde de tutar 6 bin liradan 10 bin liraya yükseltildi. Bu kredinin geri ödeme süresi 5 yıl olacak ve inşaatın bitiminden itibaren 2 yıl sonra yıllık eşit taksitler halinde geri ödenecek.

Kredinin faiz oranı yüzde 4 olarak belirlenirken, vadesinde ödenmeyen taksitlere, konut kredilerinde olduğu gibi yıllık yüzde 5 gecikme faizi işletilecek.

Yönetmeliğin onarım, güçlendirme projesi ve kredi işlemlerine ilişkin maddesinde yapılan değişiklik uyarınca da, il, ilçe ve beldelerde, orta hasarlı olduğu belirlenen konut ve işyerlerinin hak sahiplerine Bakanlık tarafından onarım işleri için yılı yatırım programında belirlenen limitlerde kredi verilecek. Konutlar için açılan krediye faiz uygulanmayacak, işyeri kredilerine ise yıllık faiz yüzde 4 olacak. Bu kredide de taksidini vadesinde ödemeyenlerden yıllık yüzde 5 gecikme faizi alınacak.