Akdeniz foklarının üreme alanı olarak bilinen Tilkicik Koyu'ndaki kepçeli çalışmaya 310 bin TL ceza

Bodrum'un Yalıkavak Mahallesi'nde Akdeniz foklarının üreme alanı olarak bilinen Tilkicik Koyu'nda denizden kepçeyle kum alıp, kuvars tozuyla dolduran şirkete 310 bin TL ceza kesildi.

30 Mayıs 2020 Cumartesi, 15:35
Abone Ol google-news

Fotoğraflar: DHA

Yalıkavak'ın Şendoğan Caddesi'ndeki bir sitenin hemen önündeki sahile giren kepçe, uzun süre denizden kum aldı. Daha sonra kepçenin çalıştığı noktaya TIR'larla getirilen çuvallar dolusu kuvars tozu denize boşaltıldı. Denizin içine beton bloklar yerleştirilmesi dikkat çekti.

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mirbahattin Demir gece saatlerinde olay yerine giderek sahildeki çalışmaları yürüten görevliler ile tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine bölgeden ayrılan Demir, durumu Bodrum Belediyesi'ne bildirdi. Belediye ekiplerince kepçe ile yürütülen çalışmalar durduruldu.

Konuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce inceleme başlatıldı. İnceleme sonucu yasa dışı çalışma durdurulurken, konuyla ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. Müdürlük, çalışmayı yapan Aksoylar şirketi hakkında 310 bin TL idari para cezası kesti. Olayla ilgili adli sürecinde başlatılacağı bildirildi.

Muğla Çevre Platformu üyesi Rezzan Şebin yaptığı açıklamada, "Ne kadar para cezası verilirse verilsin koruma altında olan Akdeniz fokları, Poseidon çayırları ve doğal kıyıya verilen zararın parasal değeri olması mümkün değil. Bu ceza bize göre devede kulak. Orada doğal kıyı aylardır yağmalanıyor ve geri dönülemeyecek biçimde vahşice bozuluyor. Bölge incelenirse sahile dokunulması ve bir çivi bile çakılması yasak olan koruma altındaki bu yerin nasıl yağmalandığı ortaya çıkar. Bu cezanın caydırıcı olacağına inanmak istiyoruz. Bu nedenle resmi görevlilerin burada sürekli denetim yapması gerekir" dedi.