AKP’den Adalar için yeni oyun

Adalar’da boş arsalara seçmen yazan AKP, sahteciliğin ortaya çıkması üzerine misilleme yapıyor.

20 Ocak 2019 Pazar, 21:15
Abone Ol google-news

 

İstanbul’un Adalar ilçesinde CHP İlçe Örgütü’nün sahte oyların önüne geçmek amacıyla yerel seçimlerde oy kullanacak 714 seçmen için yaptığı itiraza karşı misilleme yapan AKP, yazlıkçı yurttaşlar için İlçe YSK nezdinde itirazda bulundu. CHP itirazının ise sadece 178’nin kabul edildiği öğrenildi.

Bazı yazlıkçı yurttaşlar polisin komşularının evine gelerek kendilerinin oturup oturmadıklarını sorguladıklarını, su ve elektrik faturalarını incelediklerini belirttiler.  Kışın Adalar’da ikamet etmeseler de yıllardır oylarını burada kullandıklarını belirten yazlıkçılar AKP misillemesinin kabul edilmesinden endişe duyuyor. YSK’nın içtihadı haline gelen Marmara Ereğlisi’ne ilişkin kararı AKP itirazının reddilmesini gerektiriyor ancak sürecin öyle işlemediği görülüyor.
Adalar İlçesi’ndeki yerel seçimler öncesi seçmen yerleştirmeye ilişkin  hukuksuzluğun adım adım öyküsü ise şöyle:

Adım adım süreç

-Henüz 10 ay görev yapmış İlçe Nüfus Müdürü, AKP İlçe Başkanı’nın isteğiyle geçen kasım ayının ilk haftasında Edirne Uzunköprü’ye tayin edildi ve yerine Ataşehir’den şef düzeyinde biri vekâlet göreviyle atandı.

-CHP örgütü 24 Haziran seçimlerindeki sandık seçmen listeleri ile 4 Ocak’ta askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi listelerini karşılaştırınca bin 532  fazla seçmen tepsit etti. Bunun üzerine 714 kişi için itirazda bulundu. Metruk binalara, yangın geçirip fiilen arsa olan yerlere, yazlıkçılara ait olup nüfus kaydı olmayan evlere, işyerlerine, depolara, bahçelere yapılan kayıtlar saptandı.

-Adresler tek tek dolaşılarak ilgili mekânlar fotoğraflandı. CHP  Gençlik Kolları da bu kişilerin Facebook hesaplarını inceledi ve bu kişilerin iktidar partisi yandaşı olduğunu belirledi.

-Bu arada ilginç örnekler de yaşandı. Adalar AKP İlçe Başkan Yardımcısı’nın iki oda bir salondan ibaret konutuna 20 seçmen sığdırldığı ortaya çıktı. Ayrıca AKP Adalar’a Ümraniye’den tayin edilen Adıyaman Sincik nüfusuna kayıtlı avukat Osman Keskin’in aşiretine mensup yaklaşık 70 kişinin muhtelif adreslere yerleştirildiği ortaya çıkarıldı.

-CHP’nin seçmen oyununu kamuoyuna açıklaması üzerine AKP misilleme olarak  yazlıkçı seçmene itiraz etmeye başladı. Yaklaşık bin yazlıkçı seçmene itiraz edildi.