AKP'nin skandal isteğine CHP'den sert tepki

Barış Yarkadaş: "AKP yönetimi, muhaliflerin sandıkta görev yapmasını engellemeye çalışıyor."

24 Mart 2017 Cuma, 10:13
Abone Ol google-news
<video:706030>

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP'nin İlçe Seçim Kurulu'na yaptığı başvurunun belgesini basınla paylaştı. AKP'nin yaptığı başvuruda, hakkında kovuşturma ya da soruşturma olan CHP ile HDP'lilere sandıkta görev yaptırılmaması isteniyor.

PAZAR ZİYARETİNDE OY İSTEDİ

Referandum çalışmalarına İstanbul'un Beykoz İlçesi'nde devam eden CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Yeni Mahalle pazarını ziyaret etti. İlçe Başkanı Mahir Taştan ve kalabalık bir partili grubuyla HAYIR broşürü dağıtan Yarkadaş, halktan oy istedi.

"AYAK OYUNLARI SÜRÜYOR"

Yaklaşık dört saat süren Yeni Mahalle'deki çalışma sonrası referanduma ilişkin soruları yanıtlayan Yarkadaş, AKP'nin muhalifleri sahanın dışına itmek için her türlü yöntemi denediğini söyledi.

UTANÇ BELGESİDİR

AKP Güngören İlçe Başkanlığı'nın önceki gün İlçe Seçim Kurulu'na yaptığı bir başvurunun belgesini gösteren Yarkadaş, "Demokrasi tarihimizin utanç sayfalarından birini görüyorsunuz" dedi.

CHP'li Yarkadaş şöyle konuştu:

"AKP Güngören İlçe Başkanlığı, partilerinin kurumsal kimliğiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvuruyor. Başvuruda skandal bir talepte bulunuyorlar. 16 Nisan'da görev yapacak CHP ve HDP'lilerin hakkında soruşturma ya da kovuşturma olup olmadığının belirlenmesini istiyorlar. Eğer CHP ve HDP'liler hakkında soruşturma ve kovuşturma varsa, bu kişilerin sandık başında görev yapmasının engellenmesini istiyorlar."

"BU NE CÜRET!"

AKP adına yapılan başvurunun "tam bir rezalet" olduğunu belirten Yarkadaş, "Bu ne cüret! Bu nasıl bir ahlaksızlık! Hangi hakla bu talepte bulunuyorsunuz" tepkisini gösterdi.

AKP yönetiminin tüm muhalifleri "potansiyel suçlu" olarak gördüğünü belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Diyelim ki; herhangi bir CHP'li hakkında soruşturma var. Yasalarımıza göre, bu kişinin sandıkta görev almasını engelleyecek bir hüküm yok! Bir kişi hakkında soruşturma ya da kovuşturma olması, kişinin suçlu olduğu anlamına gelmez. AKP masumiyet karinesi ilkesini hiçe sayıyor ve yargıdan haddini aşan bir istekte bulunuyor."

AKIL DIŞI İSTEK

İlçe Seçim Kurulu'nun bu yasadışı talebe olumlu yanıt vermeyeceğini düşündüğünü belirten Yarkadaş, "AKP, akıl dışı bu isteğini kabul ettirebilirse bunu emsal haline getirerek sandıklarda hakimiyet kurmaya çalışacak" dedi.

"NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR"

Hakimlerin bu akıl ve hukuk dışı talebi reddedeceğine inandığını dile getiren Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

"AKP, kendisini her şeyin hakimi görüyor. Cüreti de buradan alıyor. Cüretli oldukları kadar korkaklar da... Sandıklarda Hayır'ın patlama yapacağını gördükleri için, ne yapacaklarını şaşırmışlar... Yakında İlçe Seçim Kurulu'na başvurup 'Hayır oyu verecek olanlar teröristtir, onların oy kullanmasını engelleyin' diye başvururlarsa şaşırmayın. Hakkında soruşturma olanların görev yapmasını engelletmek isteyenler, bunu da yapar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, HAYIR'ın kazanmasını engelleyemezler. Çünkü halk kararını vermiş bir kere... Ayak oyunlarıyla, hukukun arkasından dolanmakla halkın kararını değiştiremezler."

CHP İTİRAZ ETTİ

CHP'li Yarkadaş, AKP'nin Güngören İlçe Seçim Kurulu'na yaptığı başvuruya CHP İlçe Başkanı Alaettin Aktay'ın itiraz ettiğini de sözlerine ekledi. Yarkadaş, "İlçe başkanımız Alaettin Aktay süreci yakından takip ediyor" dedi.