Almanlar geri kabul anlaşmasının iptalini istiyor

Almanlar arasında Türkiye’ye güven giderek azalıyor. Halkın yüzde 52’si sığınmacılar konusunda AB ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının iptal edilmesini istiyor.

08 Ağustos 2016 Pazartesi, 10:31
Abone Ol google-news

Emnid araştırma şirketi tarafından Bild am Sonntag gazetesi için yapılan ankete göre, Almanların yüzde 35’i ise anlaşmanın devam etmesi gerektiğini söylüyor. Anlaşmaya büyük önem veren Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) taraftarları arasında da anlaşmanın iptalini isteyenler hayli yüksek. CDU seçmenlerinin yüzde 46’sı “anlaşma iptal edilsin” derken, anlaşmaya destek verenlerin oranı yüzde 43 düzeyinde bulunuyor.


"YARDIMLAR VE AB'YE ÜYELİK MÜZAKERELERİ DURDURULSUN"

Almanlar arasında AB’nin geri kabul anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye ödediği mali yardımların derhal durdurulmasını isteyenlerin oranı da hayli yüksek. Katılımcıların yüzde 69’u yardımların durdurulmasını ve bu desteğin Yunanistan’a verilmesinden yana. Almanların yüzde 66’sı ise, Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istiyor.
Almanlar arasında Türkiye’ye yönelik olumsuz düşüncenin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında alınan sert önlemler nedeniyle arttığına dikkat çekiliyor.