Almanya'da mülteciler için hazırlanan yurt kundaklandı

Almanya'nın Karlsruhe kenti yakınlarındaki Remchingen kasabasında mülteciler için hazırlanmakta olan bir bina kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından kundaklandı. Yangın nedeniyle binada yaklaşık 70 bin Euro hasar oluştuğu belirtildi.

19 Temmuz 2015 Pazar, 10:08
Abone Ol google-news

Yurt olarak mülteciler için hazırlanmakta olan 3 katlı binadan saat 03.00 sıralarında yükselen alevleri görenler, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Yangın, kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu söndürüldü. Üç katlı binanın tamamen yandığı bildirilirken, hasarın yaklaşık 70 bin Euro olduğu belirtildi.

İki giriş tutuşturuldu

Uzun süredir boş olan binaya Ağustos ayından itibaren mültecilerin yerleştirilmesine karar verilmişti. Polis sözcüsü Karl Heinz Ruff, yangın uzmanlarının binanın iki girişinin kundaklama amacıyla tutuşturulduğunu saptadıklarını açıkladı. Polis sözcüsü, olayın yabancı düşmanlarının yaptığı bir kundaklama olmasının göz ardı edilemeyeceğini söylerken, soruşturma için özel bir ekip kurulduğunu açıkladı.

Baden Würtemberg Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney, olay yerine gelerek yetkilerden bilgi aldı. Öney, "Eyaletimizin böyle olaylarla anılmasından üzüntü duyuyoruz. Böyle olayların tekrarlanmaması için bütün gücümüzle çalışıyoruz" dedi.
Son aylarda Almanya'nın Lübeck, Meissen, Tröglitz ve Vorra'da kentlerinde bulunan mülteci yurtları kundaklanmıştı.