Alternatif Nobel Ödülleri sahiplerini buldu

Alternatif Nobel olarak bilinen "Doğru Yaşam Ödülü" bu yıl Kongo, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan eylemcilere verildi.

13 Ekim 2009 Salı, 09:23
Abone Ol google-news

Kongolu eylemci Rene Ngongo, Yeni Zelandalı Alyn Ware ve Etiyopya'da yaşayan Avustralya doğumlu Catherine Hamlin, yağmur ormanlarının korunması, kadın sağlığının iyileştirilmesi ve nükleer silahlardan arınma konularındaki çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü.

1994'te çevre örgütü OCEAN'ı kuran 48 yaşındaki Ngongo, Kongo'daki yağmur ormanlarını yok eden güçlere karşı koymak için gösterdiği cesaret ve ormanların korunması için verdiği siyasi destekten, 47 yaşındaki Ware, barış eğitiminin ilerlemesini sağlamak ve dünyayı nükleer silahlardan arındırmak için yaptığı etkin çalışmalardan, kadın doğum uzmanı olarak çalışmak üzere ülkesi Avustralya'dan 1959'da Etiyopya'ya göçen 85 yaşındaki Hamlin de kadın hastalıklarıyla ilgili olarak yaptığı çalışmalardan dolayı ödülü aldı.

Hamlin ve eşinin, Afrika ülkeleri ve az gelişmiş ülkelerde yaygın olan obstetrik fistül için kadınların parasız tedavi görebileceği bir hastane açtığı da belirtildi.
Ngongo, Ware ve Hamlin ödül olarak 50'şer bin avro alacak.

Para ödülü dışındaki onur ödülü de iklim değişikliğine dikkat çeken çalışmaları dolayısıyla Kanadalı çevreci David Suzuki'ye verildi.

İsveçli-Alman yazar Jakob von Uexkul tarafından 1980 yılında kurulan vakfın, "insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlara diğer insanlara örnek olacak şekilde çözüm sunanları desteklemek" amacıyla verdiği ödül, İsveç parlamentosunda 4 Aralıkta düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.