Ankara Devlet Tiyatrosu'na Küba'dan ödül

Devlet Tiyatroları, 30 Ekim-8 Kasım 2009 tarihleri arasında Küba'da düzenlenen "XIII Uluslararası Havana Tiyatro Festivali"nden ödülle döndü.

12 Ocak 2010 Salı, 09:13
Abone Ol google-news

Festivale ilk kez davet edilen Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı "Kurban", "2009 Yılı En İyi Yabancı Prodüksiyon Ödülü"ne değer görüldü. Katılımcı ülkelerin büyük beğenisini kazanan ve ayakta alkışlanan "Kurban", festival kapsamında 7,8 Kasım tarihlerinde Bertolt Brecht Kültür Merkezi Tito Junco Salonu'nda 2 temsil vermişti. Oyuna ödülü ise, 20 Ocak Çarşamba günü saat 16.00'da Matazas Şehir Meclisi'nde düzenlenecek olan törenle verilecek. "Kurban", 2007 İsmet Kuntay Tiyatro Ödülleri'nden "En İyi Yapım-yönetim, En iyi Kadın Oyuncu" (Miraç Eronat Erbil) ve "En İyi Erkek Oyuncu" (Ahmet Erkut) ödüllerini; 2006-2007 Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri'nden ise En İyi Müzik (Okay Temiz) ödülünün sahibi olmuştu.

Güngör Dilmen'in yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin rejisörlüğünü yaptığı oyunun, dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu'na, ışık tasarımı Zeynel Işık'a, müzik-ritm Okay Temiz'e, mask tasarım ve uygulama İlhan Ateş'e ait. Oyunda, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Ahmet Teoman Gülen, Ahmet Erkut, Miraç Aronat Erbil, Rengin Samurçay, Ötüken Hürmüzlü, Serkan Özay, Taylan Kırıcı, Hüsnü Kızılgöz, Halis Işık, Saliha Özkanlı, Sevinç Koçak Yıldız, Gökçen Eroğlu, Özgür Ertem, Bülent Yıldız, Onur Uysal, Birol Tezcan, Hülya Yıldız, Furkan Çelebi, Gamze Özlem Tezbaşaran, ve Ufuk İlgen rol alıyor. Oyunun konusu ise şöyle: "Kurban adlı oyun tam bir Anadolu Tragedyası örneği olup, kadın sorunu ekseninde bir insanlık dramını evrensel bir tema haline getirmiştir. Bu çok yönlü insan manzarası bağrında tarihin çağlarını bir arada yaşatan ve cemaat tarzında varoluş ile bireyin özgürleşmesi arasındaki geçit noktasında bulunan Anadolu toprağının çerçevesine tam olarak oturmaktadır."