Antalya'daki oteller sezona iyi başladı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kızıldağ, turizm sezonunun çok iyi başladığını, Antalya bölgesindeki 5 yıldızlı otellerin yüzde 100'e yakın bir doluluğa eriştiğini bildirdi.

07 Mayıs 2013 Salı, 11:34
Abone Ol google-news

Ali Kızıldağ yaptığı açıklamada, turizmde yaz sezonunun tam anlamıyla başladığını, Antalya bölgesindeki otellerde neredeyse yer kalmadığını söyledi.

Konjonktürel bir sıkıntı yaşanmazsa sezonun iyi geçeceğini dile getiren Kızıldağ, geçen yıla oranla turist sayısında yüzde 5-10 arasında artış yaşanabileceğini tahmin ettiklerini kaydetti. Kızıldağ, "Bölgedeki 5 yıldızlı oteller yüzde 100'e yakın doluluğa erişti. Sezona güzel başladık, bir sezon güzel başlarsa güzel gider" dedi.

"Çözüm süreci turizme katkı sağlar"

Çözüm sürecinin Türkiye turizmine olumlu katkı sağlayacağını vurgulayan Kızıldağ, "Çözüm sürecinin turizme büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü turizm güvenli ortamı sever, turistik hareketin en büyük düşmanı güvensizliktir" diye konuştu.
Yaklaşık 20-30 yıl önce Türkiye'de çok iyi satılan Anadolu turları bulunduğunu anlatan Kızıldağ, şöyle devam etti: "Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her yerinden Anadolu'ya, kültürel değerleri görmek isteyen turist gelirdi. 100-200 otobüslük konvoylarla bütün Anadolu'yu gezerlerdi. Geçmiş dönemde yaşanan terör ve güven sıkıntısı nedeniyle Anadolu turlarında büyük düşüşler yaşandı, hatta belli dönemde sıfırlandı. Şimdi tekrar bu güven ortamı oluşursa Anadolu'da çok ciddi bir turizm başlar, turlar tekrar yaygınlaşır diye düşünüyorum."

"İsrailli turist tekrar gelmeye başlayacak"

Kızıldağ, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin turizmi hareketlendirdiğini dile getirerek, "İsrailli tur operatörleri otellerle görüşmeye başladı, kontenjanlar tahsis edildi. Bu ayın ortasından itibaren İsrail'den Antalya'ya tekrar turist gelmeye başlayacağını tahmin ediyorum" dedi.

Otellerin yüzde 10'u Türk turist

Türkiye'de yerli turist sayısının son yıllarda ciddi anlamda arttığını belirten Kızıldağ, sektörel anlamda iç turizmin gelişmesini desteklediklerini söyledi.

"Yerli turist olmazsa hep bir şeyler eksik kalır"
diyen Kızıldağ, son yıllarda erken rezervasyon indirimleri ve kampanyalarla artık yerli turistin de yabancı turist gibi yaz aylarının konaklama rezervasyonunu, kış aylarından yapmaya başladığını kaydetti.
Kızıldağ, "Yerli turist erken rezervasyona çok çabuk intibak etti ve iyi kullanmaya başladı. Yerli turist oranı yaz aylarında yüzde 10'a kadar çıkıyor. Bu da sevindirici bir oran" diye konuştu.

"Türkiye'deki otellerin yerli turist için pahalı olduğu"
söylemlerini doğru bulmadığına dikkati çeken Kızıldağ, Türk turistin daha pahalı olan yaz aylarında tatil yaptığını, yabancı tur operatörlerinin ise 12 ay boyunca otellere misafir yolladığını söyledi.