Arşiv unutmaz... 'Savaşta şehit de olur kan da olur' diyen Erdoğan, 1991'de HEP'le birlikte 'Savaşa Hayır' diyordu

Afrin Operasyonu'na yönelik eleştirilere "Yok kan dökülmesin falan filan... Burada şehadet de olur, burada gazi de olur kan da olur" diye tepki gösteren Erdoğan, 1991'de ABD'nin Körfez Savaşı'na aralarında HEP il başkanının da olduğu 8 muhalefet partisi ile birlikte 'Savaşa Hayır' diyerek karşı çıkmıştı.

24 Ocak 2018 Çarşamba, 13:27
Abone Ol google-news

<video:910038>


Afrin'de PYD'ye yönelik olarak 'Zeytin Dalı Harekatı' adı ile başlatılan operasyon 5. gününe girdi. Harekatta şu ana kadar 3 TSK mensubu şehit oldu, TSK'den yapılan açıklamaya göre en az 260 YPG'li yaşamını yitirdi.

 'SAVAŞA HAYIR' DEMEK YASAK

Öte yandan Afrin operasyonuna yönelik protesto gösterileri ve mitingler yasaklanmış durumda. Ankara ve İstanbul'da düzenlenecek 'Savaşa Hayır' eylemlerine izin verilmezken, sosyal medyada operasyona yönelik eleştiride bulunanlar da tutuklanmaya başlandı.

 ERDOĞAN: KARŞIMIZA KİM ÇIKARSA EZER GEÇERİZ

Bursa'da konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada " Bu PKK’yı PYD’yi YPG’yi hiçbir tanesi kalmayıncaya kadar bunların işini bitireceğiz. Sakın ha bu çağrıya kanıp da sokaklara çıkmaya kalkışanlar olursa bedelini çok ağır öderler. Bu bir milli mücadeledir kaşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz bu böyle bilinsin." diyerek operasyona karşı protesto çağrısı yapan HDP'ye de gözdağı verdi.

 

HEP İL BAŞKANI İLE BİRLİKTE 'SAVAŞA HAYIR' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'şehit de olur kan da akar' dediği Afrin Operasyonu için aralarında eski bakan, oyuncu, yazar, yönetmen ve gazetecinin de bulunduğu 170’i aşkın isim operasyonun durdurulmasını talep eden ortak bir mektubun altına imza atarak başta AKP’li milletvekilleri olmak üzere Meclis’teki tüm vekillere gönderdi.

 Savaşa karşı çıkanlara 'Enselerinize bineriz' diyen Erdoğan, Refah Patisi (RP) İstanbul İl Başkanı olduğu 1991 yılında ABD'nin Irak'a yönelik Körfez Savaşı'na karşı çıkmış ve muhalefet partileri ile birlikte ortak açıklama yapmıştı.

 1 Mart 2003'te ABD'nin Irak işgali için tezkerenin TBMM'den çıkması için yoğun çaba harcayan Erdoğan'ın 1991'de ABD'nin Irak işgaline karşı durduğu basın açıklaması 29 Ocak 1991 tarihli Cumhuriyet gazetesinde şu haberle yer almıştı:

 "Muhalefetten ortak eylem"

8 muhalefet partisinin il başkan ve yöneticileri, 2 şubat cumartesi günü Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi'nde "Barış Yürüyüşü" adı altında ortak bir eylem yapmayı kararlaştırdılar. Parti temsilcileri, yürüyüşle ilgili olarak başvuru belgesini birlikte İstanbul Valiliğine verecekler. RP İstanbul İl merkezinde bir araya gelen SHP İl Başkanı Ercan Karakaş, DYP İl Başkan Yardımcısı Recai Dıblan, RP İl Başkanı Tayyip Erdoğan, HEP İl Başkanı Osman Özçelik, SBP MKYK üyesi Yusuf Işık ve Erol Kızılelme, SP İl Başkanı Mustafa Birçek, TBKP İl Başkanı Zeynep Vardal ile Yeşiller Partisi üyesi Türksan Başer Kafaoğlu, ülkenin savaşa sokulmaması ve barışın sağlanması yolunda parti genel merkezlerine de "ortak tavır" önerisi götürmeyi kararlaştırdıklarını açıkladılar. Daha önce SHP İl Başkanı Karakaş'ın konuyla ilgili çağrısı doğrultusunda dün ikinci kez bir araya gelen parti temsilcileri, Türkiye'nin sıcak savaşa sokulmaması konusunda görüş birliği içinde olduklarını belirttiler. Parti il başkanları, ortak gazete ilanları, ortak bildiriler ve ortak mitingler düzenlenmesi üzerinde de anlaştıklarını bildirdiler.

 "SAVAŞA HAYIR" DEMEK O ZAMAN DA YASAKTI

Aynı tarihli Cumhuriyet sayfasında, Milkiyeliler Birliği tarafından düzenlenecek olan muhalefet liderleri Erdal İnönü, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan'ın konuşacağı Körfez Savaşı paneli, Ankara Valiliği tarafından "kamu düzenini bozabileceği" ve "milli güvenlik gereklerini ihlal edebileceği" gerekçesi ile iptal edilmesine Erdal İnönü ve Süleyman Demirel'in gösterdikleri tepki ve buna karşılık İHD'nin önerdiği "100 bin kişilik miting" teklifi ile Ankara Güvenpark'ta "Savaşa Hayır" eylemine katılanları gözaltına aldığı haberi de yer alıyor.