Askeri eğitim uçağı düştü

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çiğli 2. Anajet Üs Uçuş Eğitim Komutanlığından havalanan bir eğitim uçağın kayıp olduğunu, görgü tanıklarının Foça ilçesinin kuzeyinde, Aslanburnu mevkisi civarında eğitim uçağı düştüğünü söylediğini, bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldığını bildirdi.

16 Ocak 2012 Pazartesi, 16:32
Abone Ol google-news

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çiğli 2. Anajet Üs Uçuş Eğitim Komutanlığından havalanan T-37 tipi bir eğitim uçağının kayıp olduğunu, görgü tanıklarının Foça ilçesinin kuzeyinde, Aslanburnu mevkisi civarında eğitim uçağı düştüğünü söylediğini, bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldığını bildirdi.

Vali Kıraç, görgü tanıklarının, bir eğitim uçağının saat 16.30-16.45 civarında Foça'nın kuzeyi 7-8 kilometre açığında Aslanburnu yakınında denize düştüğü yönünde bilgi verdiğini söyledi. Çiğli 2. Anajet Üs Uçuş Eğitim Komutanlığı'ndan havalanan T-37 tipi bir eğitim uçağından haber alınamadığını, Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Komutanlığı ekipleri ve arama kurtarma birliklerinin bölgede arama tarama çalışmalarına başladığını belirten Vali Kıraç, ''Görgü tanıkları Foça ilçesinin kuzeyinde eğitim uçağı düştüğünü söyledi. Bölgede arama kurtarma çalışması başlatıldı. Aramalarda henüz uçak bulgusuna rastlanılmadı'' dedi.

Foça Kaymakamı Adem Arslan da balıkçıların Aslanburnu civarında uçak düştüğü yönünde ihbarda bulunduğunu kaydetti. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise görgü tanıklarının, karadan 7 kilometre kadar açıkta uçağın denize düştüğünü söylediklerini ifade etti. Helikopterlerin arama çalışması yürüttüğü bölgede, ambulansları ekipleri de hazır bekletiliyor.

 

Arama çalışmaları sürüyor

İzmir'in Foça ilçesi açıklarında eğitim uçuşu yaparken kaybolan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait T-37C uçağının bulunması için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Arama çalışmalarının karadaki merkezi olan Aslanburnu'nda AKS 110 ve ambulanslar hazır bekletiliyor. Jardarma ekipleri de karada aramalarını sürdürüyorlar. Öte yandan bir adet CN-235 uçağı, bir adet Cougar helikopteri, üç adet sahil güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kurtarma gemisi ve mayın avlama gemileri de denizde arama çalışmalarını sürdürüyor.

Görgü tanıklarından Fatma Tekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kocası Murat Tekin ile eski Foça'dan Yeni Foça'ya giderken bir tepenin arkasında yaklaşık 20 metre yüksekliğinde bir su buharı fark ettiklerini söyledi. Eğitim uçağının kayıp olduğu haberi üzerine arama çalışmalarının karadaki merkezi olan Aslanburnu'na geldiklerini belirten Tekin, yetkililere gördüklerini anlattıklarını kaydetti.

 

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Aliağa Körfezi açıklarında eğitim uçuşu yapmakta olan T-37C uçağından 16:05'ten itibaren haber alınamadığını kaydederken, uçakta bulunan iki personel ile ilgili arama-kurtarma çalışmalarının havadan ve denizden devam ettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada, Aliağa Körfezi açıklarında eğitim uçuşu yapmakta olan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir adet T-37C uçağından 16.05'ten itibaren haber alınamadığını belirtildi.

Açıklamada, "Haber alınamayan uçakta bulunan iki uçucu personel ile ilgili arama-kurtarma çalışmaları bir adet CN-235 uçağı, bir adet Cougar helikopteri, üç adet sahil güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kurtarma gemisi ve mayın avlama gemileri ile havadan ve denizden yoğun olarak devam etmektedir" denildi.