'Askeri öğrencilere izlettirme' davasından sonra Jandarma'dan Game Of Thrones açılımı

Jandarma Bando Komutanlığı fenomen haline gelen Game Of Thrones dizisinin jenerik müziğini çaldı ve sosyal medyadan paylaştı. Paylaşım, akıllara diziyi "Askeri öğrencilere izletme" davasını akıllara getirdi

17 Temmuz 2017 Pazartesi, 14:32
Abone Ol google-news
<video:783208>

Jandarma Komutanlığı resmi twitter hesabından yapılan paylaşım tartışmalara neden oldu.Jandarma Bando Komutanlığı dünyaca ünlü Game Of Thrones'un (Taht Oyunları) jenerik müziğini çaldı. O anlar "Kış geldi. Olsun, Jandarma varsa herkes güvende" ifadeleriyle paylaşıldı. Jandarma Komutanlığı'nın paylaşımı, İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nde açılan "öürencilere Geme Of Thrones dizisi izletme" soruşturmasını hatırlattı.

 5 subay hakkında soruşturma açılmıştı

 İzmir Maltepe Askeri Lisesinde 5 askeri subay öğretmen hakkında, son sınıf öğrencilerine İngilizce bilgilerinin pekişmesi için "Game of Thrones" dizisini izlettiği gerekçesiyle 2011'de yapılan ihbar üzerine – sahte bir ihbar mektubu ile- askeri savcılık soruşturma başlatmıştı. "Türklüğe hakaret" ve "cinsel istismar" suçlarını işledikleri öne sürülen değişik rütbedeki 5 subayın, diziyi 18 yaşından küçük öğrencilere zorla izlettikleri iddiasıyla "ahlaksızlık ve disiplinsizlik" suçundan orduyla ilişiği kesilmişti.

 Anayasa Mahkemesi, bu gerekçeyle TSK'dan çıkarılan bir yüzbaşının yaptığı bireysel başvuruda, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılmasına karar verdi. Dosya Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne (AYİM) gönderildi. AYİM referandum sonrası kapatıldığı için, dosya idare mahkemesine gönderilecek ve onlar karar verecek.

 Davanın yeni duruşması 18 Ekim 2017 tarihine ertelendi. "Game of Thrones Davası", ihbarda bulunan kişinin FETÖ'cü olabileceği iddiasıyla FETÖ iddianamesine de girmişti.