Atatürk Deniz Köşkü’nün hali içler acısı

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da kaldığı dönemlerde yazlık köşk ve çalışma ofisi olarak kullandığı Florya Atatürk Deniz Köşkünün bakımsızlığı tepki çekti. CHP’li Umut Oran, 10 Kasım nedeniyle ziyaret ettiği köşkün durumunu görünce isyan etti.

11 Kasım 2017 Cumartesi, 20:27
Abone Ol google-news

Umut Oran’ın paylaştığı fotoğraflarda müzenin kötü hali göze çarpıyor.

İstanbul Florya’da yer alan Atatürk Deniz Köşkü Müzesi kaderine terk edildi. Müzenin dış cephesindeki boyaların döküldüğü, metallerin pas içinde kaldığı ve taş kaplama zeminin söküldüğü göze çarpıyor. Konuyu gündeme getiren Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, ziyaret ettiği Florya Atatürk Deniz Köşkü Müzesi’nin, bakımsızlığa terk edildiğini belirterek, başta Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı olmak üzere tüm parti liderlerine bu durumun giderilmesi için çağrıda bulundu.

Anıtkabir’deki törenin ardından müzeyi ziyaret ettiğini belirten Oran, gördüğü manzaranın içler acısı olduğunu belirtti. Köşkün bakımsızlığa terk edildiğini ve personelin de son derece ilgisiz ve bilgisiz olduğunu belirten Oran, şunları söyledi:

“Personel yetersiz, bilgisiz, profesyonel rehberi dahi yok. Broşür bile yok, anlatım yok herhangi bir sunum yapılmıyor. Bugün 10 Kasım 2017, herhangi bir özel programı yok, bırakın programı çok sıradan bir günmüş gibi saat 16.00 olmasına rağmen sanayi tipi bir elektrikli süpürgeyle büyük bir gürültüyle temizlik yapılıyor. Binanın boyası badanası dökülüyor, bütün metaller pas içinde. Gelen vatandaşla ilgilenilmiyor. Yıkılsa da kurtulsak diyerek kendi kaderine terk edilmiş durumda. Atatürk sevgilerinin sözde değil özde olduğunu göstermeleri için bir fırsat. Köşk TBMM Başkanlığı’na bağlı olduğu için yaşananların sorumlusu doğrudan TBMM Başkanı’dır.”