Avukatsız 10 yıl hapis

Kapatılan YARSAV Başkanı’nın avukatları davadan çekildi.

18 Ocak 2019 Cuma, 22:18
Abone Ol google-news

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi, KHK ile kapatılan YARSAV’ın başkanı Murat Arslan’a avukatların davadan çekilmesine karşın “FETÖ terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verdi.
27 aydır tutuklu olan Murat Arslan’ın yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Esasa ilişkin 17 sayfalık savunma hazırlayan Arslan, ByLock kullandığı iddiasını, YARSAV’ın FETÖ’ye açıldığı suçlamasını ayrıntılarıyla reddetti. Arslan savunmasını, “Hiç kimse bir gün utanacağı hatta çocuklarının yüzüne bile bakamayacağı şekilde bir hukuksuzluğa imza atmamalıdır” sözleriyle tamamlandı. Arslan’ın avukatları Öykü Didem Aydın ve Mustafa Karadağ, müvekkillerinin ByLock kullandığı iddiasıyla ilgili çelişkili raporlara dikkat çekerek bunun giderilmesini talep etti. Ancak mahkeme talebi reddetti. Avukatların reddi hâkim talebi de reddedilince davadan çekildiler.

Son sözü sorulan Arslan avukat talep etti. Ancak mahkeme bu talebi de karşılamayarak Arslan’a10 yıl hapis cezası verdi. Kararı değerlendiren avukat Mustafa Karadağ, “Heyet, tarafsızlığını yitirmiştir. Reddi hâkim talebimizin reddi kararına itirazımız yasaya aykırı olarak üst mahkemeye göndermedi. Avukatı olmadan ceza verildi. Burada düşman ceza hukuku uygulandı” dedi.