AYM’den tarihi HES kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Karadeniz’in derelerini yok eden, doğasına zarar veren Hidroelektrik Santralları’nın (HES) insan sağlığına zararına ilişkin çarpıcı bir karara imza attı.

20 Mayıs 2016 Cuma, 19:55
Abone Ol google-news

Yüksek Mahkeme, Rize’nin Kalkandere ilçesine yapılan HES kapsamında inşa edilen şalh sahası (elektrik iletim istasyonu) uyarınca yüksek gerilim hatlarının evinin hemen üzerinden geçtiği ve bu nedenle yayılan radyasyonun kansere neden olacağı iddiasıyla yaptığı başvuruyu kabul etti. Başvurucunun maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmeden AYM, ihlalin ortadan kaldırılması için kararı yerel mahkemeye gönderdi.

İkizdere Havzası’nda Enerji Üretimi San. ve Tic. A.Ş. tarafından Cevizlik Hidroelektrik Santralı yapılmak istendi. Soğuksu Köyü’nde yaşayan Mehmet Kurt’un binası da şalt sahası içinde kaldı ve evinin üzerinden yüksek gerilim hattı geçti. Kurt’un açtığı dava, ÇED raporu alınmadan reddedildi. TEİAŞ sadece Kurt’a 15 bin TL irtifak bedeli ödedi. Kurt, bunun üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Kurt, iletim hatlarının 600 metre çevresine yaydığı radyasyonun kanser dahil birçok hastalığa neden olduğunun bilimsel araştırmalarla ortaya konulduğunu kaydetti. AYM Genel Kurulu, başvurucunun anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar verdi.