AYM'nin 'nasıl yaralandılar' sorusuna avukatlardan yanıt

AYM (Anayasa Mahkemesi), Cizre’de bir evin bodrum katında bulundukları belirtilen 23 yaralı ile ilgili tedbir kararı isteyen avukatlara, yaralanmaların nasıl meydana geldiğini sordu. Avukatlar bu soruya "her insanın yaşam ve vücut bütünlüğünün korunması hakkı olduğunu" yanıtını verdi.

29 Ocak 2016 Cuma, 10:30
Abone Ol google-news

AYM’nin avukatlara yönelttiği 7 soru arasında “başvurucuların silahlı olup olmadığı, çatışma sonucunda mı yaralandıkları, yoksa güvenlik güçlerinin silahsız kişilere ateş etmesi sonucu mu yaralandıkları” sorusu da yer aldı. Avukatlar ise bu soruya "her insanın yaşam ve vücut bütünlüğünün korunması hakkı olduğunu" hatırlatarak yanıt verdi.

AYM, Cizre’de bir evde yaralı olarak bekleyen 23 kişinin ambulanslarla alınarak tedavi edilmeleri için yapılan başvuruya ilişkin avukatlara ilginç sorular yöneltti.

Avukatların önceki gün 14 kişi adına yaptığı başvuru ile ilgili olarak AYM’nin elde ettiği bilgi ve belgelere göre başvurucuların hiçbirinin sağlık hizmetine erişmek için doğrudan kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime geçmedikleri belirtilen yazıda “Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın kamu kurum ve kuruluşlarını arayarak olayla ilgili bilgi verdiği ve yardım talep ettiği, iddia edilen yaralanma olayının meydana geldiği 23 Ocak 2016 tarihinden itibaren bugüne kadar yaralıların bulunduğu yere ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ve resmi makamlara üç ayrı adresin bildirildiği, son olarak Faysal Sarıyıldız tarafından 28 Ocak 2016 günü yaralıların bulunduğu adresin bilinmediğinin ifade edildiği anlaşılmaktadır” denildi.

“Nasıl yaralandılar?”

AYM, tedbir talebinin karara bağlanabilmesi için avukatlara 7 soru yöneltti. Avukatların, başvurucularla nasıl iletişime geçtiklerini, bilgileri nasıl temin ettikleri gibi sorular yönelten AYM ayrıca “Başvurucuların yaralanması hangi koşullar altında gerçekleşmiştir? Başvurucular olay sırasında ve hâlen silahlı mıdırlar? Güvenlik güçleriyle girdikleri çatışma sonucu mu, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalardan dolaylı olarak etkilenme sonucu mu, güvenlik güçlerinin silahsız kişilere ateş etmesi sonucu mu yaralanmışlardır?” diye de sordu.

"Her insanın yaşam hakkı vardır”

Avukatlar tarafından bu sorulara verilen yanıtta ise Şırnak Valiliği’nin yaptığı açıklamada “adresin bilindiği ve adresin yakınına gidildiğinin” belirtildiğine dikkat çekildi. Avukatlar, başvurucuların nasıl yaralandığına ilişkin soruya “güvenlik güçlerinin görev ve araştırma konusu kapsamında olup her insanın yaşam hakkı ve fiziksel bütünlük hakkı olduğunu hatırlatmak isteriz” şeklinde yanıt verirken AYM’ye başvuruculardan Mehmet Yavuzel’in telefon numarasını verdi. Avukatların yanıtında “başvurumuzun aciliyetini bir kez daha hatırlatır, suç soruşturması niteliğindeki yaklaşımından vazgeçerek tedbir talebimiz ile ilgili derhal bir karar verilmesini talep ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Avukatlar “acil tedbir” istemişti

Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukatlar tarafından 14 başvurucu adına dün AYM’ye yapılan başvuruda Cizre’deki sokağa çıkma yasağının uygulanmamasına ilişkin geçici tedbir kararı verilmesinin yanı sıra “Cudi Mahallesi Bostancı sokak. No:23 Cizre adresinde ağır yaralı olarak bekletilen, hastaneye kaldırılmasına ve tedavisi için ambulans geçişine izin verilmeyen başvurucular açısından derhal gerekli tıbbi imkanların sağlanmasını ve yaşam hakkı ile fiziksel bütünlüğünün korumaya alınması için acilen geçici tedbir kararı verilmesi” istenmişti.

Avukatların başvurusunda, başvurucuların telefonla ulaşıp yardım istedikleri, AYM’ye başvuru için yetki verdikleri belirtilerek “Mahkemenizden bu konu ile ilgili eksik belgelerin sokağa çıkma yasağı kalktıktan sonra ikmal edilmek üzere fiili imkansızlık halinin de göz önünde bulundurularak öncelikli tedbir talebimizin görüşülmesinde engel olarak değerlendirilmemesini talep ederiz” denilmişti.