Ayrımcılık ve nefrete hayır

'Değişim İçin 100 Bin Şair' festivali tüm dünyayla birlikte İstanbul ve Mardin'de. 24 Eylül'deki festival, 'Ayrımcılık ve nefrete karşı 100 bin şair bir gün mutlaka bir araya gelecek' başlığı altında düzenleniyor. Festivalin Türkiye koordinatörü Fırat Demir, 'Türkiye'de de insana değer veren bir politika oluşturmak istiyoruz' diyor.

Yayınlanma: 17.09.2011 - 06:33
Abone Ol google-news

Şiirin, değişimin belki de en anlamlı aracı olabileceğine inanlar, bu yıl ilki düzenlenen bir festivalde buluşuyor. Tüm dünyada 100 ülkede aynı anda düzenlenen Değişim İçin 100 Bin Şair festivali, şiir ile müziği bir araya getiriyor, birbirilerinden doğacak etkileşimden barış için değişim yaratmayı amaçlıyor.

Murathan Mungan, Lale Müldür, Haydar Ergülen, Birhan Keskinin şiirleri, Yasemin Mori, Mabel Matiz, Ece Dorsay, Naim Dilmenerin müziği... Değişim İçin 100 Bin Şair festivalinin Türkiye ayağı bir hayli heyecan verici; dahası, festival Türkiye ile sınırlı da değil. Mimarlığını Amerikalı şair ve editör Michael Rothenbergin yaptığı festival, ABD ve Türkiye; Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde aynı anda, 24 Eylülde gerçekleştiriliyor.

Festivalin ismi şairler için gerçekçi bir hedefe işaret ediyor: Ayrımcılık ve nefrete karşı 100 bin şair, bir gün mutlaka bir araya gelecek.

Türkiyedeki festival ise, İstanbul ve Mardinde yapılıyor ki amaç net: Ülkenin doğusu ve batısı, şiir için birbirine karışmalı!

Cezayir Restoranda önceki akşam yapılan basın toplantısında festivalin Türkiye ayağının koordinatörü Fırat Demir, barış için gerekli politik atılımların bir hayli yavaş gerçekleştiğini görmeleri nedeniyle, şiir ve müziği araç olarak kullanarak sorgulayacaklarını belirterek, şöyle devam ediyor:

Tavır sahibi şairlerle bir ordu oluşturup tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de insana değer veren bir politika oluşturmak istiyoruz. Diğer yandan, nasıl ki İngilterede bir müzik akımı oluştuğunda peşi sıra o akımdan etkilenen şairler olur, genç şairler ortaya çıkar ya da usta şairler o dönemin kültürüne, müziğine yön verirse; biz bu etkileşimlerin Türkiyede de olabileceğine inanıyoruz. Bu festivale katılanlar arasında Ortadoğu ülkeleri de var. Oradaki herkes bizden daha heyecanlı çünkü ilk kez bu çapta uluslararası bir festivale entegre oluyorlar.

Türkiyedeki Değişim İçin 100 Bin Şair festivali, İstanbulda Akbank Sanat Merkezinde Seyhan Erözçelikin anmasıyla başlayıp, Murathan Mungan, Lale Müldür, Birhan Keskin, Haydar Ergülen, Yücel Kayıran, Fırat Demir, Enis Akın, Akif Kurtuluş, Elif Sofya, Anita Sezgener, Süreyya Evren ve Pelin Özerin konuşmalarıyla devam edecek. Düzyazıyı şiire yaklaştıran Latife Tekin de orada olacak.

Kumbaracı50’deki partiyle sürecek olan festivalde, Yasemin Mori, Mabel Matiz, Ece Dorsay, Naim Dilmenerin şarkıları, şiir okumalarıyla devam edecek. Mardinde ise aynı tarihte, Mardin Sakıp Sabancı Kent Müzesinde Kemal Varol, Azad Ziya Eren, Veysi Erdoğan, Emel İrtem, Habip Can Türker gibi şair ve yazarlar bir araya gelecek.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler