Baharda yağan kar şaşırttı

İlkbahar mevsimine girilmesine rağmen Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, yurdun bazı bölümlerinde etkili oluyor.

12 Nisan 2011 Salı, 09:26
Abone Ol google-news

Erzurum Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı günlük yaşamı aksatıyor. Son yağan karla birlikte kar kalınları Erzurum'da 6, Ardahan'da 8, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 15, Bayraktepe Kayak Merkezi'nde ise 125 santimetre olarak ölçüldü.

Bölgede gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları da sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 3, Kars ve Ardahan'da ise 2 derece olarak kaydedildi. Erzincan'da ise 5 derece olarak ölçüldü.

Sabah saatlerinde kar sürprizi ile karşılayan kent merkezlerindeki vatandaşlar, araçlarında kar temizliği yaptılar.

Bahar mevsiminde, yazlık lastiklerin takıldığı bir dönemde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi, karayollarında da ulaşımın aksamasına neden olduğu, bazı araçların, Erzurum-Erzincan karayolundaki buzlanma nedeniyle zaman zaman yolda kaldığı belirtildi. Erzincan-Sivas karayolunun 15. ve 30. kilometrelerindeki buzlanma ve tipi nedeniyle de ulaşım güçlükle sağlanıyor. Erzincan'dan Sivas istikametine zincirli araçların geçişine izin veriliyor. Erzincan-Gümüşhane karayolundaki karla mücadele ve tuzlama çalışmaları dolayısıyla Gümüşhane istikametine giden araçlar, Yalnızbağ mevkisinde önlem amaçlı bekletiliyor.

Bölge illerinden Erzurum'da 75, Muş'ta 3 ve Ardahan'da 2 olmak üzere toplam 80 köy yolu, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşım açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Meteoroloji yetkilileri, bölgede etkili olan kar yağışının hafta sonuna kadar aralıklarla etkisini sürdüreceğini, kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında 3-5 derece düşüş yaşanacağını bildirdiler.
 

Bayburt'ta nisan karı

Bu arada Bayburt'ta etkisini sürdüren yoğun kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Dün öğle saatlerinde başlayan ve etkisini devam ettiren kar yağışı nedeniyle, Bayburt-Erzurum karayolunun Kop Geçidi mevkisinde, trafik ekiplerince zincirsiz araç geçişine izin verilmiyor.

Bayburt İl Özel İdaresi'ne bağlı ekipler ise yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım sağlanamayan 76 köy yolunun açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Meteoroloji yetkilileri, kar kalınlığının 23 santime ulaştığı kentte, kar yağışının hafta sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.
 

Sertavul Geçidi'nde ulaşım güçlükle sağlanıyor

Öte yandan Karaman'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde etkili olurken, İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan Karaman-Mersin karayolu Sertavul Geçidi'nde ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karaman'da gece başlayan yağmurun ardından sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı şehir merkezinde hayatı olumsuz etkilemezken, yüksek kesimlerde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Ulaşımın güçlükle sağlandığı Karaman-Mersin karayolu Sertavul Geçidi'nde buzlanmaya karşı tuzlama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

Sarıveliler ilçesinde de kar kalınlığının 8 santimetre ulaştığı bildirildi.

Kar yağışı bazı bölgelerde günlük yaşamın aksamasına neden olurken, doyumsuz güzellikleri de beraberinde getirdi. Merkeze bağlı Kılbasan beldesi yakınındaki Karadağ tamamen beyaza bürünürken, çiçek açan meyve ağaçlarının üzerlerindeki karlar da ilginç görüntüler oluşturdu.